Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Monitor „dystansu społecznego”, przydatny również po pandemii

Article Image
Elmax
Ten projekt to pewnego rodzaju „czapka niewidka” pomagająca utrzymać dystans praktycznie względem każdego dowolnego obiektu. Została skonstruowana w czasie pandemii Covid-19, aby usprawnić utrzymywanie dystansu względem innych osób zgodnie z ogłoszonymi zaleceniami. Zachowanie bezpiecznego dystansu jest czasem trudne do wykonania, zwłaszcza gdy idziemy zamyśleni, zajęci swoimi sprawami. Wtedy „czapka niewidka” przypomni o zachowaniu należytego dystansu. Fakt, że urządzenie reaguje również na inne obiekty, nie tylko na ludzi, znacznie poszerza wachlarz zastosowań.

Projekt bazuje na platformie Arduino i sygnalizuje dźwiękiem, gdy jakikolwiek obiekt znajdzie się w odległości bliższej niż ustawiona w programie. Ten swoisty alarm wyposażono w czujniki patrzące na „cztery strony Świata”, więc obojętnie czy ktoś podejdzie z przodu, z tyłu, z prawej czy lewej strony, to „czapka niewidka” go dostrzeże. „Sercem” układu jest płytka Arduino Uno, która współpracuje z czujnikami ultradźwiękowymi. Prototyp wykonany przez autora widzimy na zdjęciu powyżej. Na czubku głowy zainstalowano Arduino i buzzer. Czujniki ultradźwiękowe są z przodu, z tyłu i nad lewym i prawym uchem.

Schemat układu i jego działanie

Oprócz Arduino są tu cztery ultradźwiękowe sensory typu HC-SR04 oraz piezoelektryczny buzzer. Działanie HC-SR04 w pełni zasługuje na miano sonaru. To swego rodzaju bezdotykowy miernik odległości. Jest niewielkich rozmiarów i zapewnia stosunkowo dobrą dokładność. Zakres pomiarowy zaczyna się od  2 cm i kończy na 4 m, z rozdzielczością na poziomie 5 mm. Moduł HC-SR04 zawiera w sobie nadajnik, odbiornik oraz obwody sterujące. Wyposażony jest on jedynie w 4 wyprowadzenia, z czego 2 to masa i zasilanie. Znaczenie czterech wyprowadzeń jest następujące:

  1. Vcc: +5VDC,
  2. Trig: Trigger (wejście wyzwalające pomiar),
  3. Echo: wyjście,
  4. GND: masa zasilania (Ground).

Taka konfiguracja wyprowadzeń pozwala na zastosowanie prostego interfejsu z mikrokontrolerem w Arduino Uno.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Zachowanie bezpiecznego dystansu jest czasem trudne do wykonania, zwłaszcza gdy idziemy zamyśleni, zajęci swoimi sprawami. Wtedy „czapka niewidka” przypomni o zachowaniu należytego dystansu
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"