Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Automatyczny kran umywalki z wykorzystaniem Arduino

Article Image
Elmax
Bieżący projekt jest szczególnie użyteczny w toaletach publicznych, także w szpitalach i w restauracjach. Otwarcie zaworu kranu w umywalkach nie wymaga ręcznego odkręcania. Wystarczy zbliżyć ręce w pobliże kranu. Rozwiązanie takie jest z jednej strony higieniczne, a także sprzyja oszczędności wody.

Prototyp wykonany przez autora widzimy na fotografii powyżej. Założeniem projektu jest wykrycie obecności dłoni w pobliżu kranu i otwarcie zaworu w tym czasie. Równocześnie brak detekcji dłoni powinien skutkować natychmiastowym zamknięciem zaworu. Wykorzystano tu mikrokontroler na płytce Arduino. Kluczowymi podzespołami są także: czujnik ultradźwiękowy HC-SR04 oraz zawór elektromagnetyczny z cewką 12-to woltową. Dodatkowych elementów jest raptem kilka.

Mikrokontroler ma także bardzo proste zadanie. Do tego stopnia, że chciałoby się powiedzieć, iż w tak prostej aplikacji „się marnuje”. Wykorzystanie Arduino jest raczej podyktowane faktem, że wykorzystany czujnik ultradźwiękowy jest z systemem Arduino kompatybilny. 

Od Red. EdW: Podobny projekt był już przedstawiany w rubryce „Zrób to sam”. Nie angażował mikroprocesora, a w miejsce czujnika ultradźwiękowego zastosowano typową czujkę ruchu. Oba rozwiązania różnią się tym, iż w pierwszym przypadku należało „wymachiwać” rękami przed czujnikiem, a następnie układ odliczał czas otwarcia zaworu. W bieżącym projekcie czujnik nie reaguje na ruch, a na samą obecność „przeszkody”, którą rozpoznaje na zasadzie echa ultradźwięków.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Automatyczny kran umywalki, Arduino, HC-SR04
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"