Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Nieinwazyjny sposób detekcji poziomu cieczy

Article Image
Elmax
Układ pokazany w bieżącym projekcie pozwala na pomiar lub detekcję poziomu cieczy bez kontaktu z nią. Czujnik można umieścić po zewnętrznej stronie naczynia, a wykorzystuje on zjawisko rozproszonych pojemności. Pojemności te zależą w pewnym stopniu od tego, czy w niewielkiej odległości od sensora znajduje się ciecz, czy też jest jej brak.

Pojemności te są też funkcją tego, z jakiego materiału wykonane jest naczynie oraz od grubości jego ścianek. Niewątpliwie również ma tu znaczenie rodzaj cieczy, której obecność chcemy wykryć. Wbrew pozorom, niezbyt istotne są te funkcje i zależności. Istotne jest to, że gdy poziom cieczy się podnosi zbliżając się do miejsca gdzie ulokowano czujnik, sensor ten jest w stanie wykryć zmianę tychże rozproszonych pojemności i na tej podstawie zadecydować czy na ustalonej (położeniem czujnika) wysokości jest ciecz, czy też jej brak. Jak powiedziano wyżej, sam czujnik działa na zasadzie pomiaru pojemności rozproszonych, natomiast konwersja sygnału i decyzyjność leży po stronie mikrokontrolera.

Po stronie programowej leży ustalenie progu wielkości sygnału, poniżej lub powyżej którego układ sygnalizuje, iż wskazany poziom cieczy został osiągnięty. Kalibracja detektora poziomu jest możliwa zarówno po stronie sprzętowej (na czujniku) jak i w zakresie programowym adekwatnym dla pracy mikrokontrolera. Zastosowany sensor typu XKC-Y25-NPN wyposażony jest w element regulacyjny pozwalający na wstępne ustawienie jego czułości. Regulacja w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) powoduje zwiększenie czułości, regulacja w przeciwnym kierunku – obniżenie czułości wykrywania rozproszonych pojemności w okolicy elementu aktywnego czujnika. 

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: detekcja poziomu cieczy, XKC-Y25-NPN, Arduino UNO
AUTOR
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"