Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Licznik gwizdków szybkowaru (i nie tylko)

Article Image
Elmax
Bieżący projekt jest sprytnym strażnikiem nad piecem kuchennym. Ciśnieniowy szybkowar po osiągnięciu temperatury krytycznej puszcza parę w gwizdek. Nasz strażnik to słyszy i zlicza ilość gwizdnięć. Dodatkowo wyposażony jest w timer, który odlicza czas. Po przekroczeniu ustawionego czasu lub ilości gwizdnięć, strażnik uruchamia sygnał alarmowy, który powinien obudzić każdego kucharza.

Zastosowanie strażnika jest szersze aniżeli przy piecu kuchennym. Może nadzorować jakiś proces przemysłowy zawierający bojler. Po osiągnięciu temperatury wrzenia rozlegnie się gwizd i strażnik nasz wyłączy dalszy proces gotowania. Miejsce bojlera bądź szybkowaru może zająć maszyna parowa, która swoje działanie również sygnalizuje parą w gwizdek. 

Opis układu i jego działanie

Sercem układu jest płytka Arduino Mega 2560 (MOD1) i czujnik dźwięku bazujący na LM393 (MOD2). Sensor dźwięku jest selektywnie czuły na częstotliwość gwizdka. „Sound sensor” zasilany jest napięciem +5 V i wytwarza sygnał analogowy, napięcie proporcjonalne do natężenia dźwięku. Sygnał ten jest doprowadzony do mikrokontrolera Arduino na wejście analogowe - pin A0. Urządzeniem wejściowym dla mikrokontrolera jest także klawiatura - keypad 4×4, czyli dysponująca szesnastoma klawiszami. Za pośrednictwem tej skromnej klawiatury mikroprocesor wczytuje informacje o liczbie gwizdów, które ma zliczyć przed zaalarmowaniem. Nadrzędny jest również timer. Można wczytać „czas gotowania”. Jeśli w tym czasie strażnik nie rozpozna gwizdów może to oznaczać, iż woda się całkiem wygotowała. Wtedy tym bardziej należy zaalarmować obsługę. Klawiatura keypad zorganizowana jest matrycowo, jako cztery rzędy razy cztery kolumny. Obsługa jest w pełni programowa i w tym celu zaangażowanych jest osiem linii mikroprocesora. 

Urządzeniem wyjściowym oprócz alarmującego buzzera jest prosty wyświetlacz OLED. Mimo skromnej rozdzielczości 128×32 piksele, jest to jednak wyświetlacz graficzny. Ten display ma niewielki rozmiar wysokości 23 mm (0,91”) i komunikuje się z Arduino po magistrali I²C. Dlatego zawiera jedynie cztery wyprowadzenia, z czego dwa to linie SCL i SDA oraz zasilanie +5 V i GND. Wyświetlacz ten służy do indykacji poprawności wprowadzonych danych. Zasadniczym urządzeniem OUTPUT jest aktywny buzzer. On także zadowala się zasilaniem 5-cio woltowym. Jest on wyzwalany sygnałem „digital output” z Arduino. Wykorzystano wyjście na pinie 53 modułu MOD1. Buzzer ma generować przeraźliwy dźwięk o częstotliwości 1 kHz. Mikroprocesor na Arduino nie ma skomplikowanego zadania, jednak ponieważ wiele funkcji realizowanych jest na drodze software-owej, dlatego jego część programowa nie jest bardzo prosta. Aczkolwiek, główny program po prostu uruchamia cyfrowe wyjście pin-53, gdy zliczy zaprogramowaną ilość gwizdków bądź gdy zostanie przekroczony ustawiony czas gotowania.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"