Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Podręczny monitor serca EKG

Article Image
Elmax
Każdy elektrokardiogram jest narzędziem monitorującym zdrowie twojego serca. Informacja „bicia serca” pozyskana jest elektrodami umieszczonymi na piersi i na ramionach pacjenta. Wzmocniony (i odfiltrowany) sygnał biopotencjałów pozyskany elektrodami jest zobrazowany przebiegiem wyświetlanym na monitorze bądź może być kreślony przy pomocy plotera na papierze. Przebieg EKG jest graficzną reprezentacją zmian potencjału w wybranych punktach ciała, wywołanych skurczami mięśnia sercowego.

Prototyp podręcznego EKG wykonany przez autora pokazano na fotografii głównej. Wykorzystano tu tani moduł EKG oraz płytkę Arduino. To prosty system jednokanałowy nie wymagający wielu elektrod. Opcjonalnie jest też buzzer wydający sygnał dźwiękowy informujący o ew. nieprawidłowościach. Mimo, że układ kreśli przebieg jednokanałowy, potrzebne są 3 sondy-elektrody. LA należy podłączyć do lewego ramienia. RA w okolice ramienia prawego i RL – prawej nogi. 

Od Red. EdW: LA, RA i RL to standardowe oznaczenia sond, aczkolwiek inne konfiguracje podłączeń są stosowane. Generalnie LA i RA to wejście różnicowe – 1 kanał, a RL jest wyjściem stosowanym w celu poprawy, eliminacji zakłóceń common-mode ; sygnał wspólny (zakłócający nałożony na „wątły” użyteczny sygnał różnicowy) pojawiający się na elektrodach LA i RA jest wzmocniony, odwrócony w fazie i należy go podłączyć „zwrotnie” do prawej nogi. 

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: AD8232, Arduino UNO, monitor serca EKG
AUTOR
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich marzec 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"