Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Automatyczne Led-owe oświetlenie klatki schodowej z wykorzystaniem Arduino

Article Image
Elmax
Pokazana tu pomysłowa idea oświetlenia klatki schodowej jest przewidziana dla 16 schodów, gdzie na każdym zainstalowano dwunasto-woltowy zestaw diod LED. Przy wejściu i zejściu ze schodów zainstalowano czujniki optyczne informujące system, że oświetlenie należy włączyć. Programowe rozwiązanie pozwala na "szeroki koncert życzeń”. W pokazanym systemie przewidziano progresywne rozświetlanie kolejnych stopni w zależności od tego w którą stronę podążasz. Reakcja czujnika wejścia/zejścia gasi kolejne LED-y w odwrotnej kolejności i w narzuconych przez program interwałach czasowych.
Cechy projektu:
  • napięcie zasilania 12 VDC
  • system 16-to kanałowy z diodami 12-to woltowymi
  • obciążenie do 1 A w każdym kanale
  • wymiar płytki PCB 154×55 mm

Układ jest w sumie bardzo prosty, a do zaprogramowania mikrokontrolera można wykorzystać platformę Arduino. Płytka elektroniki zawiera mikroprocesor ATmega328, 16 tranzystorów MOSFET, dwa czujniki optyczne z lustrem bądź reagujące na światło rozproszone, 16 dwunasto-woltowych diod LED, stabilizator napięcia LM7805, kondensator w filtrze napięcia DC oraz opcjonalnie, rezystory ograniczające prąd w obwodzie każdego tranzystora MOSFET. Układ zasilany jest napięciem stałym 12 V. Każdy obwód z MOSFET-em może zasilać diody do 1A. Przewidziano moc LED-ów od 0,5 W do 12 W. 

Obwody LED-ów: Każdy tranzystor można obciążyć mocą od 0,5 W do 12 W. Zaleca się użycia 12-to woltowych stringów LED-owych. W przypadku obciążenia o niższym napięciu przewidziano rezystory ograniczające prąd (R3, R15, R23, R31, R7, R17, R25, R33, R11, R1...

Aby kontynuować czytanie wykup prenumeratę
Kup teraz
Galeria
DATA SHEET
Wideo
Firma:
AUTOR
Źródło
www.electronics-lab.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"