Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

System ostrzegania o przekroczeniu temperatury z sygnalizacją na smartfonie

Article Image
Elmax
Projekt przedstawia aplikację na Androida alarmującą na smartfonie, gdy temperatura rozważanego procesu przekroczy zdefiniowaną przez użytkownika temperaturę maksymalną.

Systemy oprzyrządowania alarmowego i sygnalizacyjnego są szeroko stosowane w sterowniach zakładów przetwórczych. Jeżeli zmienne procesowe monitorowane przez różne czujniki polowe przekraczają wartości maksymalne (krytyczne), to na komputerze PC lub sygnalizatorze w sterowni generowany jest alarm. Pomaga to poinformować operatora o konieczności podjęcia niezbędnych działań w celu uniknięcia katastrofy przemysłowej. Prezentowany projekt to system ostrzegania o przekroczonej temperaturze oparty na specjalnie stworzonej aplikacji pracującej pod systemem Android oraz modułach Arduino Uno i Bluetooth. Autorski prototyp projektu pokazano fotografii.

Układ i jego działanie

Układ ostrzegający o nadmiernej temperaturze jest zbudowany z użyciem modułu Arduino Uno (Board1), modułu Bluetooth HC-05 oraz scalonego czujnika temperatury LM35.

System składa się z nadajnika i odbiornika. Układ pomiaru temperatury jest nadajnikiem informacji, podczas gdy smartfon z systemem Android i aplikacją jest odbiorcą informacji. Dane o temperaturze, zebrane przez czujnik LM35 (IC1) z obszaru lub otoczenia, są przesyłane do smartfona przez Bluetooth. LM35 daje na wyjściu sygnał analogowy proporcjonalny do temperatury, a Arduino dokonuje niezbędnej konwersji napięcia na odpowiadającą mu temperaturę, przed wysłaniem wzorca bitowego szeregowo do modułu Bluetooth.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: system ostrzegania, komunikacja, smartfon, Android, Arduino UNO, LM35
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich grudzień 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"