Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Dwudziestodiodowy migacz z wykorzystaniem Arduino Nano

Article Image
Elmax
Przedstawiony tutaj układ pozwala losowo sterować dwudziestoma diodami LED. Różne migacze i sekwencery są używane w celach sterowania oświetleniem LED, dla uzyskania ciekawych kolorystycznych efektów dekoracyjnych poprzez zaświecanie źródeł światła w sposób losowy lub sekwencyjny. Opisany sterownik pozwala na losowe zapalenie dwudziestu diod LED, z możliwością regulacji częstości migotania.

Układ i jego działanie

Schemat układu migacza wykorzystującego Arduino pokazano na powyżej. Układ jest zbudowany z użyciem płytki Nano (Board1), dwudziestu różnokolorowych diod (LED1 do LED20) oraz kilku innych elementów.

Arduino jest zaprogramowane w taki sposób, że w danym momencie świeci tylko jedna dioda. Program generuje liczbę losową oznaczającą numer diody LED do zaświecenia, podłączonej do wyjścia Arduino Nano o tym samym numerze. Czas opóźnienia pomiędzy kolejnymi zapalanymi diodami LED jest regulowany za pomocą potencjometru VR1, którego wyjście podłączono do jednego z wejść analogowych płytki (A7). W ten sposób wszystkie diody LED migają w sposób losowy, po jednej w danym momencie. Układ działa w sposób ciągły do odłączenia zasilania.

Arduino Nano. Arduino Nano to kompaktowy i pasujący do płytki stykowej moduł oparty na mikrokontrolerze Atmega328 (MCU). Ma podobną funkcjonalność jak Arduino Uno, ale jest dostępny w innej, mniejszej wersji konstrukcyjnej. Wymiary płytki Arduino Nano to 43 mm × 18 mm. Ma ona czternaście cyfrowych wejść/wyjść (z czego sześć to końcówki posiadające możliwość modulacji szerokości impulsu – PWM) oraz osiem wejść analogowych. Mikroprocesor jest taktowany z częstotliwością 16 MHz i posiada 32 kB pamięci programu (Flash). Do podłączenia do komputera wykorzystuje kabel mini USB zamiast standardowego USB używanego w wersji UNO.

W przeciwieństwie do Arduino Uno, wersja Nano nie posiada gniazda zasilania DC.

Oprogramowanie do migacza napisane jest w języku C. Płytkę Nano programujemy za pomocą Arduino IDE. Po jego uruchomieniu wybierz odpowiednią płytkę z menu Narzędzia → Płytka → Arduino Nano, następnie wybierz port szeregowy w menu: Narzędzia → Port → COMx (x numer portu) i wgraj skompilowany program (Flasher.ino) przez port USB w komputerze.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Arduino Nano, LED, sterownik pozwala na losowe zapalenie dwudziestu diod LED, z możliwością regulacji częstości migotania
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich listopad 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki poziomu cieczy
1/10 Czujnik pływakowy:
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"