Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Zegar czasu rzeczywistego z wyświetlaniem temperatury z wykorzystaniem Arduino

Article Image
Elmax
Projekt pokazuje, jak można zbudować zegar z datownikiem oraz z dodatkowym wyświetlaniem temperatury przy użyciu płytki Arduino, modułu zegara czasu rzeczywistego (RTC) DS3231 oraz wyświetlacza OLED typu SSD1306 (128×64 pikseli).

Układ zegarowy DS3231 jest dokładniejszy niż DS1307, a także ma wbudowany czujnik temperatury. Odmierza czas, nawet gdy główne źródło zasilania jest wyłączone. Wykorzystuje interfejs I²C do komunikacji z urządzeniem nadrzędnym (mikrokontrolerem), w tym przypadku Arduino. 

DS3231 i SSD1306 OLED współdzielą tę samą magistralę I²C, ale mikrokontroler może się komunikować w danym momencie tylko z jednym z nich, w zależności od przesłanego wcześniej adresu. 

Adres dla DS3231 RTC to 0x68, a dla SSD1306 OLED to 0x3C.

Opis układu i jego działanie

Zbudowany jest on z wykorzystaniem płytki Uno (Board1), stabilizatora 5 V typu 7805 (IC1), wyświetlacza OLED SSD1306 o przekątnej ekranu 2,4 cm (DIS1), modułu zegara czasu rzeczywistego DS3231 (RTC1), oraz kilku innych komponentów.
Wyświetlacz OLED SSD1306. OLED (organiczna dioda elektroluminescencyjna) to płaskie, cienkowarstwowe źródło światła wykonane z materiałów organicznych, które są umieszczone pomiędzy dwoma elektrodami (np. w postaci półprzezroczystych obszarów napylonych na szkle).

Posiada on: ulepszoną jakość obrazu, pełny kąt widzenia, wysoką jasność, lepszy kontrast, szeroką gamę kolorów oraz niskie zużycie energii. Jest bardziej wydajny i niezawodny w porównaniu z prostym wyświetlaczem LCD. Stosowany jest głównie w takich cyfrowych urządzeniach wyświetlających, jak: monitory komputerowe, telefony komórkowe, przenośne gry wideo i ekrany telewizyjne. Jest łatwo dostępny na rynku oraz w sklepach internetowych. 

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Arduino Uno, DS3231, OLED, SSD1306
AUTOR
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich październik 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"