Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Rozpylacz wody skroplonej do klimatyzatorów

Article Image
Elmax
Świat staje się coraz gorętszy z powodu globalnego ocieplenia, a klimatyzatory stają się koniecznością, aby utrzymać chłód w domu i miejscach pracy. Jednak z czasem trudnym staje się zapewnienie właściwego drenażu wody skondensowanej z powietrza przez klimatyzatory. Nierzadko, w przypadku braku odpowiedniego drenażu, skroploną wodę zbiera się do wiader i co pewien czas wylewa. Niniejszy projekt ma na celu rozwiązanie tego problemu.

Prezentowany system może być zainstalowany na wylocie wody z klimatyzatora, który powinien znajdować się poza klimatyzowanym pomieszczeniem. Zastosowany ultradźwiękowy rozpylacz zamienia skroploną wodę zbierającą się w małej wanience klimatyzatora na małe cząsteczki aerozolu wykorzystując energię mechaniczną wytwarzaną przez fale ultradźwiękowe.

Układ i działanie

Zbudowany jest on z transformatora X1 obniżającego napięcie z sieci do 15 V, mostka prostowniczego BR1, stabilizatora napięcia 12 V na układzie 7812 (IC1), płytki Arduino Uno Board1, dwóch 5 mm diod LED – LED1 i LED2, tranzystora 2N2222 (T1), przekaźnika 12 V (RL1), tarczy rozpylacza ultradźwiękowego L1 oraz czujnika poziomu wody SEN18.

Arduino Uno. Płytka Arduino Uno jest podłączona do czujnika poziomu wody SEN18, który sprawdza poziom wody i przekazuje sygnał do Arduino. Program Arduino porównuje sygnał z wartością zadaną w programie. Jeśli poziom wody jest powyżej wartości zadanej, przekaźnik RL1 jest włączany przez pin 13 Arduino i rozpylacz ultradźwiękowy jest włączany. Program wyłącza rozpylacz ultradźwiękowy poprzez odłączenie napięcia w przekaźniku, gdy poziom wody osiągnie wartość poniżej wartości zadanej.

Zasilanie. Zasilacz dostarcza prąd do układu oraz do sterownika przekaźnika służącego do włączania rozpylacza ultradźwiękowego. Składa się z transformatora X1 zmniejszającego napięcie sieci do 15 V, 2 A X1, mostka prostowniczego BR1, kondensatora 1 μF (C1) i kondensatora 1000 μF (C2), stabilizatora napięcia 12 V (7812), rezystora 2,2 kΩ (R1) oraz diody LED1. Transformator X1 redukuje napięcie wejściowe 230 V AC do 15 V AC, które jest przekształcane na DC przez BR1 i filtrowane przez kondensatory w celu uzyskania stabilizowanego zasilania 12 V DC przez IC 7812.

Czujnik poziomu wody SEN18. Posiada dziesięć odsłoniętych ścieżek przewodzących, z których pięć naprzemiennie pełni rolę ścieżek zasilających, a pozostałe pięć ścieżek sensorycznych. Kiedy czujnik jest zanurzony pionowo w wodzie, wszystkie ścieżki zostają zmostkowane z powodu przewodności wody i czujnik działa jak zwykły rezystor. Wartość tego opornika zmienia się wraz ze zmianami poziomu wody. Czujnik może być zasilany napięciem stałym 3,3 V lub 5 V, w zależności od dostępnego napięcia zasilania.

Ultradźwiękowy rozpylacz. Posiada przetwornik piezoelektryczny, który przekształca sygnał elektryczny wysokiej częstotliwości na oscylacje mechaniczne. Oscylacje te tworzą w wodzie małe fale, które przekształcają się w mikrokropelki, które pokonują napięcie powierzchniowe wody i stają się parą wodną.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Arduino UNO, rozpylacz ultradźwiękowy, czujnik poziomu wody SEN18
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich lipiec 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"