Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Arduino programowane ręcznie

Article Image
Elmax
Interesujące rozwiązanie umożliwiające programowanie Arduino z wykorzystaniem wyświetlacza OLED oraz klawiatury 5-przyciskowej.

Do czego to służy?

Arduino chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Za pomocą tego układu można zrealizować mnóstwo ciekawych projektów. Wystarczy kupić odpowiednią płytkę, podłączyć ją do komputera za pomocą kabla USB i można zaprogramować ją przy użyciu darmowego oprogramowania, pisząc program w języku C/C++. I w tym cały problem. Otóż do zaprogramowania prostego układu potrzebujemy „potężnego komputera” i dodatkowego oprogramowania. W większości przypadków nasz układ realizuje bardzo proste zadanie i czasami chcemy wykonać drobne zmiany w jego działaniu. Czy nie da się zrobić tak, aby programowanie było realizowane już przez samo Arduino? Przedstawione rozwiązanie jest dowodem na to, że jest to możliwe. Prezentowany układ to nic innego jak płytka rozszerzająca podłączona do popularnego Arduino. Moduł wyposażony jest w wyświetlacz OLED oraz 5-przyciskową klawiaturę. Warto zwrócić uwagę na prostotę tego rozwiązania, użycie popularnych elementów oraz niski koszt. 

Jak to działa?

Istotą działania tego urządzenia jest program wgrany jednorazowo do Arduino. Program ten zajmuje się obsługą klawiatury, wyświetlacza oraz wykonywaniem zadanych przez użytkownika instrukcji. Przy pomocy 5-przyciskowej klawiatury poruszamy się po menu wyświetlanym na wyświetlaczu OLED. Wybierając odpowiednie pozycje w menu jesteśmy w stanie zaprogramować lub edytować listę instrukcji jakie ma wykonać nasze Arduino. Instrukcje te budową zbliżone są do języka asemblerowego. 

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Arduino, OLED, PCF8574AP, I2C, SSD1306
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"