Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Automatyczny dozownik wody dla zwierząt domowych

Article Image
Elmax
Budujemy urządzenie, które pomaga w automatycznym dostarczaniu czystej i świeżej wody pitnej dla zwierzęcia, gdy jest to potrzebne. Poprzez zmianę sensorów przetwarzających wielkości nieelektryczne w elektryczne można to rozwiązanie zmodyfikować do wielu innych zastosowań.

Zwierzę domowe jest kochane jak dziecko w rodzinie i potrzebuje dużo uwagi oraz opieki. Ale czasami ze względu na napięty harmonogram, zapominamy o codziennych potrzebach zwierząt. Urządzenie to pomaga w automatycznym dostarczaniu czystej i świeżej wody pitnej dla zwierzęcia, gdy jest to potrzebne.

Schemat ideowy automatycznego dystrybutora wody pokazano na rysunku tytułowym. Składa się on z transformatora X1 obniżającego napięcie do 15 V AC, mostka prostowniczego BR1, stabilizatora napięcia IC1 o wartości 12 V, płytki Arduino Uno Board1, czujnika ultradźwiękowego HC-SR04, czujnika poziomu wody SEN18, dwóch LEDów 5 mm (LED1 i LED2), tranzystora T1 typu 2N2222, przekaźnika RL1 o napięciu 12 V oraz pompy płynu P1 o zasilaniu 12 V DC. Ich funkcje zostały opisane poniżej.

Arduino Uno. Płytka Arduino Uno jest podłączona do czujnika poziomu wody i czujnika ultradźwiękowego, które wykrywają odpowiednio poziom wody i obecność zwierzęcia w pobliżu miski z wodą. Gdy czujnik ultradźwiękowy wykryje obecność zwierzęcia w pobliżu, przekazuje sygnał do Arduino.

Program Arduino porównuje otrzymany sygnał z zaprogramowaną wartością i podaje sygnał na swój cyfrowy pin wyjściowy 13, aby uruchomić (załączyć) przekaźnik RL1, jeśli spełnione są zaprogramowane warunki. W przeciwnym razie przekaźnik pozostaje niewzbudzony.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: automatyczny dystrybutor wody, Arduino UNO, HC-SR04, SEN18, czujnik poziomu wody, czujnik ultradźwiękowy
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"