Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Niedrogi tachometr

Article Image
Elmax
Od dronów po inteligentne samochody, od wind po robotykę przemysłową, wszystkie one wykorzystują ważne urządzenie: silnik lub przekładnię obrotową. Do niezawodnego, solidnego i wydajnego projektowania silników wymagany jest pomiar prędkości obrotowej. Dlatego często stosuje się przyrząd zwany tachometrem, który posiada emiter światła i fotosensor. Przyrząd ten oblicza prędkość obrotową poprzez wykrywanie szybkości przerywania promienia świetlnego, któremu towarzyszy obracająca się tarcza z otworem.

Chociaż na rynku jest kilka dobrych tachometrów, wszystkie są drogie. Dlatego w tym projekcie opisano jak zrobić tani tachometr, który będzie dokładnie spełniał te same funkcje.

Zacznijmy projekt od zgromadzenia następujących komponentów.

Wykaz elementów
Ilość
Symbol
Nazwa/opis/gdzie kupić

Kodowanie

W pierwszej kolejności należy zainstalować bibliotekę dla OLED do wyświetlania odczytów z czujników. Następnie w Arduino IDE należy utworzyć zmienne do przechowywania wartości obliczeń prędkości uzyskanych z odczytów czujników.

Następnie należy utworzyć funkcję setup(), która zainicjalizuje I2C dla wyświetlacza OLED. W kolejnym kroku trzeba utworzyć funkcję loop(), która będzie przeliczała częstotliwość impulsów czujnika na RPM poprzez zliczanie liczby przerw w promieniach świetlnych. Obliczone wartości będą następnie wyświetlane na ekranie OLED.

Połączenie

Schemat połączeń dla taniego tachometru

Testowanie

Uruchom Arduino i umieść obracający się dysk (posiadający pojedynczy otwór lub przezroczystą szczelinę) pomiędzy czujnikami. W miarę jak silnik będzie się obracał, jego prędkość w obrotach na minutę (RPM) będzie wyświetlana na wyświetlaczu OLED.

Do pobrania
Download icon Niedrogi tachometr

Artykuł Automatic Netflix Login For Your Smart TV And Fire TV Stick opracowano w wersji polskiej na podstawie współpracy z portalem www.electronicsforu.com.

Firma:
Tematyka materiału: Arduino, Obrotomierz, SSD1306, czujnik szczelinowy
AUTOR
Źródło
www.electronicsforu.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"