Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

ESP32 LoRa Gateway do monitorowania danych

Article Image
Elmax
W artykule opisano projekt zabezpieczenia kotła o dużej mocy, w którym zbierane są dane z 32 termopar znajdujących się w pobliżu drugiego obiegu, gdzie temperatura otoczenia w normalny dzień wynosi od 65°C do 70°C z powodu wycieków ciepła z gorącego obszaru. Termopary muszą jednak mierzyć temperatury w zakresie 150°C do 350°C, w zależności od ich położenia.

Podczas przerwy w pracy kotła zamocowaliśmy termopary w ich docelowych miejscach, podłączyliśmy płytkę Arduino Mega, zamocowaliśmy radio LoRa z anteną wystającą poza obudowę IP64, a następnie zamocowaliśmy skrzynkę na słupie.

Zasilanie napięciem przemiennym 220 V z pobliskiego słupa zostało przekonwertowane za pomocą ładowarki do smartfona na napięcie stałe o wartości 5 V. i wprowadzone do obudowy przez mały otwór od spodu. 

Dwa zestawy po 16 termopar typu K, każda z 32 przewodami zostały wprowadzone do dwóch skrzynek przez szczeliny boczne, które następnie uszczelniono specjalnym kitem izolacyjnym i uszczelką m-seal. Pomysł, aby użyć wyświetlacza LED pokazującego stan tych urządzeń został odrzucony, ponieważ prawie nikt nie odwiedza tego miejsca na tej wysokości i przy wysokiej temperaturze. Ostatecznie mamy dwie czarne skrzynki zamocowane na filarze z 32 kablami termoparowymi wchodzącymi do każdej skrzynki.

Kto korzysta z danych?

Wszystkie dane są przesyłane co dziesięć sekund do pobliskiego budynku serwisowego oddalonego o dobre 700 metrów, w którym znajduje się biuro zespołu konserwacyjnego kotła. Małe i poręczne urządzenie Arduino Mega, oprócz przechowywania danych w formacie CSV, wyświetla je na małym ekranie TFT w czterech kolumnach. Ma ono również możliwość zademonstrowania tempa wzrostu temperatury wraz z alarmem dźwiękowym/wizualnym. Dane są dostarczane w formacie CSV.

Dane były monitorowane przez dział konserwacji kotła, ponieważ jest on jedyną agencją zajmującą się nieprawidłowościami parametrów. Jednak pewnego dnia doszło do istotnej anomalii, gdy personel konserwacyjny był na wakacjach. Zdecydowano więc, że dane powinny być publikowane w sieci LAN/WAN, aby mogły być monitorowane przez całą dobę przez lokalny dział operacyjny czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu oraz przez regionalne centrum operacyjne.

Podczas gdy dział IT zaczął badać kilka protokołów, takich jak telnet, wget, ftp, internetowa baza danych itp., zasugerowałem przesłanie danych do chmury, z której wszyscy mogliby uzyskać dostęp do danych. Ale zrobienie tego na Arduino Mega jest wyzwaniem, choć nie niemożliwym.

Router LoRa ESP32

Zadanie jest dość łatwe do osiągnięcia za pomocą układu ESP32. W pierwszej kolejności chcemy podłączyć moduły radiowe LORA do interfejsów UART modułu ESP32. W przypadku Arduino istniała możliwość skonfigurowania, zarówno sprzętowego, jak i programowego interfejsu UART. W przypadku modułu ESP32 nie mamy już takiej możliwości (ani potrzeby). Do podłączenia dwóch modułów radiowych LoRa potrzebujemy użyć dwóch interfejsów UART. Na szczęście, zgodnie z notą katalogową, w ESP32 można załączyć  jednocześnie aż trzy UART-y, w dodatku dowolnie dobierając piny GPIO na potrzeby tych interfejsów. 

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: ESP32 LoRa Gateway, Router LoRa ESP32
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2024
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"