Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Przetwornice indukcyjne cz.26 - przetwornice pracujące z impulsami o wypełnieniu 50%

Zgodnie z zapowiedzią, w tym odcinku mamy zająć się przetwornicami pracującymi z impulsami o wypełnieniu dokładnie 50%, w szczególności prostymi, które o dziwo wykorzystują zjawisko nasycenia rdzenia.
Article Image

Omówienie przetwornic, w których wykorzystywane jest nasycenie rdzenia

Aby omówić przetwornice, w których wykorzystywane jest nasycenie rdzenia, należy cofnąć się o dobre kilkadziesiąt lat i przypomnieć schemat pokazany na rysunku 1, zamieszczony w pochodzącej z połowy roku 1955 pracy Georga H. Royera A switching Transistor D-C to A-C Converter Having an Output Frequency Proportional to the D-C Input Voltage.

Przeanalizuj ten prosty schemat! Współczesny elektronik najprawdopodobniej powie, że taki układ nie może działać z uwagi na brak polaryzacji baz tranzystorów. Ściślej biorąc, układ mógłby działać, ale nie może zacząć pracy, bo po włączeniu zasilania oba tranzystory są zatkane.

Rys.1 Schemat przetwornicy z roku 1955 (Georga H. Royera)

Aby wyjaśnić wątpliwości, należy przypomnieć, że za datę wynalezienia tranzystora bipolarnego uznaje się rok 1947. Pierwsze tranzystory, jakie na przełomie lat 40./50. pojawiły się na rynku, zbudowane były z germanu. Były bardzo niedo...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Tematyka materiału: przetwornice indykcyjne
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich marzec 2019
Udostępnij
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"