Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Przetwornice indukcyjne cz.27 - Jak działa generator samodławny i jak zmodyfikować przetwornicę Royera?

Article Image
W poprzednim odcinku omawialiśmy prehistoryczną przetwornicę Royera. Jej zaletą jest prosty schemat, jednak jej działanie i parametry, w tym sprawność, silnie zależą od właściwości elementów składowych, w szczególności transformatora. Projektowanie takich przetwornic o dobrych parametrach wymaga doświadczenia.

Nie warto byłoby się tym zajmować, gdyby nie dwa fakty. Po pierwsze nadal wykorzystywane są proste przetwornice o podobnej zasadzie działania, bazującej na nasycaniu rdzenia. Po drugie, zaskakująco często mamy do czynienia z układami, nazywanymi przetwornicami Royera, które jednak działają na zupełnie innej zasadzie. Dlatego musimy dokładniej zgłębić tajemnice „rojera”

Dziś w Internecie jest stosunkowo niewiele materiałów na temat klasycznych generatorów/przetwornic Royera. W angielskojęzycznej Wikipedii jest krótki, mało precyzyjny, wprowadzający zamieszanie artykulik: https://en.wikipedia.org/wiki/Royer_oscillator Skopiowaną stamtąd treść, bez żadnych modyfikacji, można znaleźć w bardzo wielu miejscach w Internecie, jednak materiał ten niewiele wyjaśnia, a wręcz może wprowadzać w błąd.

To samo hasło można znaleźć tylko w rosyjskiej Wikipedii (Мультивибратор Ройера), gdzie też informacje są niepełne, a jeden z odnośników kieruje na stronę: https://studopedia.su/4_4492_multivibrat...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: przetwornice indukcyjne, generator Royera
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2019
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki temperatury
1/10 Temperatura to
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
kwiecień 2019
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"