Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Przetwornice indukcyjne cz.29 - działanie obwodu rezonansowego (przypadek idealny)

Article Image
W poprzednim odcinku wstępnie omówiliśmy przetwornicę rezonansową, nazywaną często ZVS flyback driver. Nie było to jednak dogłębne wyjaśnienie, a szereg aspektów było pominiętych, co słusznie mogło rodzić pytania i wątpliwości. Warto dokładniej zapoznać się ze szczegółami jej działania, tym bardziej że w cyklu o przetwornicach już niedługo zajmiemy się „prawdziwymi” przetwornicami rezonansowymi. Dlatego trzeba wrócić do podstaw i przyjrzeć się obwodowi rezonansowemu.

Jak działa obwód rezonansowy?

Zacznijmy od sprawy bardzo prostej: do kondensatora C dołączamy baterię według rysunku 1a, przez co kondensator zostaje naładowany. Następnie kondensator naładowany napięciem stałym dołączamy do cewki według rysunku 1b.

Naładowany kondensator możemy potraktować jako bateryjkę o małej pojemności. Gdy cewkę dołączymy do tej bateryjki, to oczywiście w cewce pojawi się prąd. Gdyby pojemność bateryjki była bardzo duża, prąd rósłby liniowo z szybkością proporcjonalną do wartości napięcia i odwrotnie proporcjonalną do indukcyjności cewki według zależności ΔI/Δt = U/L.

Ponieważ jednak pojemność kondensatora-bateryjki jest mała, prąd pobierany z kondensatora spowoduje obniżenie napięcia na kondensatorze i cewce. A obniżenie napięcia na cewce zmniejsza szybkość zmian prądu. Zmniejsza szybkość ΔI/ Δt, ale nie wartość prądu I; o ile tylko na kondensatorze jest napięcie, to prąd nadal rośnie, tylko coraz wolniej. Gdy pobierany prąd rozładuje kondensator, napięcie...

Aby pobrać e-wydanie zawierające ten artykuł wykup prenumeratę
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: przetwornice indukcyjne, przetwornica rezonansowa, ZVS flyback driver
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2019
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
czerwiec 2019
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"