Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Zasilacze niskopoziomowe w systemach audio, część 2

Article Image
W zeszłym miesiącu opisaliśmy możliwości wyprowadzenia zasilania niskopoziomowego w systemach audio z wykorzystaniem zasilacza wzmacniacza mocy. W tym miesiącu opiszemy i zbudujemy uniwersalny zasilacz audio dla układów niskopoziomowych, który wykorzystuje dedykowany transformator/prostownik.

Przedstawiony projekt to zmontowany na płytce drukowanej uniwersalny zasilacz audio dla układów niskopoziomowych, który wykorzystuję w kilku urządzeniach audio/muzycznych. Może on być zasilany bezpośrednio z odpowiednich transformatorów lub z zasilacza wzmacniacza mocy z odpowiednią adaptacją.

Płytka zasilacza dwuszynowego

Ten projekt jest również przydatny dla konstruktorów, którzy potrzebują przerobić zasilacz jednopołówkowy na wersję dwupołówkową. Wykorzystuje on ulubiony stabilizator przemysłu audio: tani, niskoszumny LM317, który z kilkoma strategicznie umieszczonymi diodami Zenera może być zmuszony do tolerowania wysokich napięć wejściowych.

Całkowity układ obejmujący wszystkie opcje jest pokazany na rysunku 18. Mostek prostowniczy D1 do D4, może być wykonany przy użyciu diod Schottky’ego z powodu ich niskiego poziomu szumów RF, jeśli jest to pożądane (istotne dla radia AM i Thereminów). Wybór diod Schottky’ego może też być istotny ze względu na mały spadek napięcia na nich, gdy napięcie z transformatora jest dość niskie  i nie ma odpowiedniego zapasu dla pracy stabilizatora. Diody SB60 są dobrym wyborem do zastąpienia zwykłych diod 1N4003. Zastosowano dwustopniowy filtr wygładzający (C3, C4 i R1), który redukuje harmoniczne wysokiej częstotliwości, które stabilizatorom trudniej jest odfiltrować ze względu na malejące wzmocnienie otwartej pętli przy HF. 

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: ZASILACZ, MOSFET, HI-FI, ZASILANIE PRZEDWZMACNIACZA, STABILIZATOR ZENERA, DIODA ZENERA, TRANSFORMATOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich maj 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
maj 2022
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"