Powoli rosnące dodatnie napięcie zasilania
Zasilacze bardzo szybko zwiększają napięcie wyjściowe po włączeniu zasilania. W przypadku niektórych układów może to stanowić problem, zwłaszcza dla układów zawierających wiele kondensatorów elektrolitycznych. Kondensatory te ładują się do napięcia roboczego, co może zająć kilka sekund. W tym czasie mogą wystąpić różnego rodzaju niepożądane stany przejściowe, na przykład duże napięcia na wyjściu wzmacniacza mocy, powodujące głośne trzaski w głośnikach.
Co więcej, faktem jest, że podzespoły elektroniczne ulegają awarii głównie po włączeniu sprzętu. Nagłe napięcia i prądy generowane wtedy mogą uszkodzić układ scalony zmęczony częstym nagrzewaniem i ponownym chłodzeniem.
Jednym z rozwiązań takich problemów jest sztuczne opóźnienie wzrostu napięcia zasilania. Można to zrobić za pomocą obwodu przedstawionego na poniższym rysunku. Normalny układ zasilania jest zakończony tranzystorem 2N3055, który jest sterowany jako wtórnik emiterowy. Baza jest podłączona do opóźniającego obwodu RC. Gdy napięcie zasilania pojawi się na kolektorze tranzystora, kondensator C1 będzie całkowicie rozładowany. Na emiterze nie ma więc napięcia. Kondensator zacznie się teraz powoli ładować poprzez rezystor R1 do napięcia zasilania. Napięcie bazy rośnie powoli, w wyniku czego napięcie emitera również rośnie powoli. Napięcie emitera staje się nowym napięciem zasilania.
Ponieważ napięcie to powoli rośnie, zasilane układy będą dostosowywać się płynniej i będzie mniej niepożądanych zjawisk włączania.