Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Poznawanie IC555 dzięki eksperymentom, część 2

Article Image
W pierwszej części artykułu, którego celem jest bliższe poznanie układu scalonego IC555, pokazaliśmy sześć prostych eksperymentów. Aczkolwiek podobnych, pochodnych obwodów można mnożyć, w bieżącej części chcemy pokazać 6 kolejnych modyfikacji, które przybliżą możliwości tego układu scalonego.

IC555 jest układem bardzo prostym. Zawiera dwa komparatory analogowe, dzielnik napięcia, przerzutnik R-S, stopień wyjściowy „output stage” oraz tranzystor przewidziany do rozładowywania zewnętrznego kondensatora. Dlatego wyjście stanowiące kolektor tego tranzystora nazwano DISCHARGE. Niekoniecznie tak musi być. Pokazane dalej aplikacje nie są konwencjonalne. Pokazują szersze możliwości układu aniżeli przewidział jego konstruktor. We wszystkich przykładach, 555 pracuje w jednym z trzech podstawowych trybów: multiwibratora monostabilnego, astabilnego lub bistabilnego. Także, podobnie jak we wcześniejszych eksperymentach, aktualny stan timera sygnalizowany jest zewnętrzną diodą LED.

Eksperymentujemy na uniwersalnej płytce stykowej, co jest bardzo wygodne jeśli cel układu jest jedynie edukacyjny lub ma służyć dobrej zabawie. Poniższe przykłady są bardziej zaawansowane aniżeli pokazaliśmy w pierwszej części i każdy z nich wykorzystuje dwie kostki 555. Źródłem zasilania jest bateria lub zasilacz z zakresu 5 V do 9 V (aczkolwiek zgodnie z katalogiem, może to być napięcie od 4,5 V do 15 V

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: eksperymenty z wiecznie młodym timerem IC555
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
czerwiec 2023
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"