Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Nakrętki i śruby w głośniku, część 1

Article Image
Będę miał krótką przerwę od niektórych technicznych aspektów konstrukcji BBC LS3/5A – jeden z naszych głównych dostawców, Jerry Bloomfield z Falcona, jest tak zalany zamówieniami na LS3/5A, że będziemy musieli się wstrzymać na jakiś czas. Nie będzie to jednak czas stracony; zamierzamy bowiem przyjrzeć się pewnym ogólnym podstawom budowy głośników, takim jak złącza, przewody i innym wskazówkom dotyczącym wykonania praktycznego. Wszystko to jest bezpośrednio związane z budową LS3/5A i wiele z tych pomysłów wykorzystamy.

Montaż głośnika 

Większość z prac przy głośniku to podstawowe prace stolarskie. Pamiętam, jak mój szkolny nauczyciel stolarki (w czasach, zanim nadmierne bezpieczeństwo i higiena pracy „zabiły” zajęcia praktyczne) mówił ze swoim szorstkim północnym akcentem: „mierz dwa razy, tnij raz”, „tnij po stronie odpadów, ty nicponiu” i oczywiście, w moim przypadku, zrozpaczony: „tylko nie kolejna błyszcząca skrzynka głośnikowa”. Robimy obudowy głośników, ale to nie znaczy, że trzeba być wykwalifikowanym stolarzem. Większość potrzebnych nam części to precyzyjnie wycięte prostokątne kawałki sklejki – po sześć na jeden głośnik. Jeśli jesteś pewny siebie w tego typu pracach stolarskich, to zrób to sam. Jeśli nie, to dobry sprzedawca drewna może je dla Ciebie przyciąć. Pamiętaj, że potrzebujemy: 

  • prostych krawędzi,
  • precyzyjnych wymiarów, 
  • dokładnych kątów prostych. 

Prawdopodobnie najtrudniejszym zadaniem jest wycięcie otworów montażowych. W przypadku tylko pary głośników dobrze sprawdza się piła do cienkich klocków lub elektryczna wyrzynarka. W odpowiednim miejscu należy narysować okrąg i wywiercić w jego krawędzi otwór, w którym zmieści się ostrze wyrzynarki (patrz rysunek 1). Dobrą praktyką jest częste wycofywanie brzeszczotu, aby móc go obracać w trakcie cięcia. Nie chcesz przecież uzyskać otworu w kształcie wielokąta. Do powtarzalnych prac produkcyjnych używam frezu z ząbkami do otworów (patrz rysunek 2). Są one dość drogie, do każdego rozmiaru potrzebny jest jeden i trzeba dokupić wiertło, aby połączyć go z uchwytem wiertarki. Zawsze, gdy używasz elektronarzędzi, zakładaj ochronniki słuchu i okulary. Byłem zszokowany słysząc, że badanie audiometryczne przeprowadzone wśród 229 uczestników konwencji Audio Engineering Society (AES) w 1986 roku wykazało, że inżynierowie dźwięku mają gorszy słuch niż przeciętnie, ze względu na narażenie na hałas. 

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: budowa kolumn głośnikowych, nakrętki, śruby, głośnik
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich listopad 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki poziomu cieczy
1/10 Czujnik pływakowy:
Oceń najnowsze wydanie EdW
Wypełnij ankietę i odbierz prezent
W tym numerze znajdziesz źródłową wersję artykułu publikowanego obok
Elektronika dla Wszystkich
listopad 2022
Elektronika dla Wszystkich
Przejrzyj i kup
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"