Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wskazówki laboratoryjne: stabilizatory napięcia

Article Image
Kiedy potrzebujemy zasilacza, w dziewięciu przypadkach na dziesięć sięgamy po stabilizator 78xx lub 79xx. Jednak za pomocą tych poręcznych układów można zrobić znacznie więcej niż tylko ustabilizować napięcie pojedynczego zasilacza, czego dowodzi dziesięć praktycznych rozwiązań układowych zawartych w tym artykule.

Precyzyjne zasilanie symetryczne ze stabilizatorami

Scalone stabilizatory liniowe mają pewien rozrzut napięć wyjściowych. Przykładowo, napięcie wyjściowe stabilizatora 7812 wynosi od +11,4 V do +12,6 V. Te same tolerancje dotyczą stabilizatorów napięć ujemnych. Jeśli projektujesz symetryczny zasilacz z 7812 i 7912, to w najgorszym wypadku asymetria między napięciami wyjściowymi wyniesie 1,2 V.

Istnieją układy, gdzie oba napięcia zasilania muszą być absolutnie symetryczne względem siebie, by urządzenie prawidłowo działało. Można wtedy zacząć dobierać 7812 i 7912 pod kątem równości napięć, ale jest to żmudne i pracochłonne zadanie (zwłaszcza, że stabilizatory mogą się też różnić współczynnikiem dryftu temperaturowego – przypis tłumacza). 

W tym przypadku do sterowania dwoma stabilizatorami wykorzystywany jest wzmacniacz operacyjny. Sterowanie to zapewnia, że oba napięcia wyjściowe stają się sobie równe. Nieodwracające wejście wzmacniacza operacyjnego jest połączone z masą. Wejście odwracające jest podłączone do punktu między rezystorami R1 i R2. Muszą one być dokładnie sobie równe, dlatego konieczne jest użycie w tym celu rezystorów 1%. Wzmacniacz operacyjny działa jako komparator i będzie dążył do równości napięć na obu wejściach. Ponieważ wejście nieodwracające znajduje się na masie, obwód będzie również dążył do tego, aby napięcie na wejściu odwracającym było równe 0 V. Oczywiście dzieje się tak tylko wtedy, gdy dwa napięcia wyjściowe są dokładnie równe pod względem wartości bezwzględnej, ponieważ wtedy napięcie na R1 i R2 spada równomiernie, a punkt między nimi ma wartość 0 V. Przy równości napięć, wyjście wzmacniacza operacyjnego jest również na poziomie 0 V. Oba połączenia masy stabilizatorów są wtedy również na poziomie 0 V.

Jeśli jednak oba obwody nie generują równych napięć, to początkowo między rezystorami będzie występowało napięcie inne niż 0 V. W rezultacie wyjście wzmacniacza operacyjnego stałoby się dodatnie lub ujemne. Odniesienia masy stabilizatorów zaczynają wtedy pływać, w wyniku czego jeden odprowadza więcej prądu do wyjścia wzmacniacza operacyjnego, a drugi odprowadza mniej. W wyniku tego działania napięcia wyjściowe dostosowują się do siebie, tworząc idealną symetrię na wyjściu.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: stabilizatory napięcia
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2024
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Theremin
1/10 Lew Termen i Leon Theremin to ta sama osoba. Które nazwisko pojawiło się później?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"