Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Przekaźniki Hongfa do technologii EV i PV

Article Image
Firma Hongfa to jeden z największych na świecie producentów przekaźników, obecny na rynku od blisko 40 lat. W ostatniej dekadzie firma dokonała strategicznych inwestycji R&D zwiększających potencjał na rynkach rozwiązań do dystrybucji, przesyłu i produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Gamma Sp. z o.o. jest czołowym dystrybutorem przekaźników Hongfa na polskim rynku. Od ponad 25 lat zapewniamy nieprzerwane dostawy dla naszych klientów. Możliwe było to do osiągnięcia dzięki stale uzupełnianej dostępności najpopularniejszych modeli przekaźników bezpośrednio z naszego lokalnego magazynu. Wraz ze zmieniającą się branżą wspólnie z firmą Hongfa oferujemy naszym klientom najnowocześniejsze rozwiązania. Aktualnie dominującą grupą komponentów stają się rozwiązania przeznaczone dla technologii EV i PV, czyli wszelkiego rodzaju pojazdów napędzanych energią elektryczną i wymagających solidnych systemów ładowania oraz instalacji pozyskiwania energii elektrycznej ze światła słonecznego lub z innych źródeł odnawialnych.

Przekaźniki HVDC

Seria przekaźników HVDC firmy Hongfa to komponenty, które mogą być używane do przełączania obwodów zasilanych prądem stałym, w takich zastosowaniach jak pojazdy napędzane energią alternatywną (e-mobilność), urządzenia do ładowania, elektrownie fotowoltaiczne i systemy wiatrowe, pojazdy budowlane i przemysłowe, zasilacze do serwerów prądu stałego i UPS, instrumenty medyczne i wiele innych.

Pojazdy elektryczne i hybrydowe

Przekaźniki HVDC są jednym z kluczowych elementów w produkcji pojazdów napędzanych alternatywnymi źródłami energii. Do tej kategorii zalicza się nie tylko pojazdy elektryczne, ale także pojazdy HEV, PHEV/PEV i pojazdy napędzane ogniwami paliwowymi. Przekaźniki HVDC mogą pełnć różne funkcje w pojazdach wykorzystujących energię alternatywną:

  • Przekaźniki główne (zabezpieczenie obwodu/kontrola bezpieczeństwa) - często przystosowane są do dużych prądów od 80 A do nawet 600 A i stosowane głównie do odłączania akumulatora;
  • Przekaźniki szybkiego ładowania - przekaźniki tego typu służą do sterowania procesem szybkiego ładowania. Znamionowe prądy wynoszą od 32 A do 600 A;
  • Przekaźniki aplikacji pomocniczych - do tych zastosowań zalicza się głównie klimatyzatory, systemy ogrzewania, przetwornice DC/AC itp. Typowa wartość znamionowa wynosi od 20 A do 40 A;
  • Przekaźniki wstępnego ładowania WN - stosowane w obwodach wstępnego ładowania.

Urządzenia ładujące

Pojazdy korzystające z alternatywnych źródeł energii wykorzystują do zasilania system stacji ładowania, skrzynek ściennych i słupków ładujących. Punkty ładowania są zwykle zlokalizowane w obszarach mieszkalnych lub biznesowych i są używane głównie do ładowania pojazdów prywatnych. Natomiast stacje ładowania mogą jednocześnie ładować wiele pojazdów zasilanych alternatywnymi źródłami energii i są używane głównie w pojazdach transportu publicznego wykorzystujących alternatywne źródła energii i autobusach wahadłowych.

Przekaźniki HVDC w urządzeniach ładujących przełączają obwody zasilane prądem stałym. Urządzenia te zazwyczaj zawierają przekaźniki HFE85P lub HFE82 (fotografia 1) o prądach znamionowych od 40 A do 350 A.

Fotografia 1. Przekaźnik typu HFE82 do obwodów prądu stałego

Rozwiązania do magazynowania energii fotowoltaicznej

Magazynowanie energii to przyszłościowa technologia napędzająca rozwój nowego obszaru przemysłu energetycznego. Przemysł ten rozwinął się w różne typy techniczne, takie jak fizyczne magazynowanie energii, elektrochemiczne magazynowanie energii, magazynowanie ciepła i magazynowanie wodoru.

Przekaźniki HVDC mogą być stosowane w różnych aplikacjach New Energy oraz w urządzeniach do magazynowania energii.

Pomagają rozwiązać problemy związane z podłączeniem magazynów oraz źródeł energii do sieci. Zapewniają również niezawodność zasilania w mikrosieciach i realizują funkcję dynamicznej regulacji dużych mocy przy zachowaniu zmniejszonego wpływu na sieć energetyczną. Nowe produkty Hongfa są szeroko stosowane w wytwarzaniu energii fotowoltaicznej, systemach magazynowania energii, a także w transporcie kolejowym, lokomotywach elektrycznych i innych systemach zasilania prądem stałym. Na rysunku 1 pokazano schemat instalacji fotowoltaicznej oraz zastosowane w niej podzespoły marki Hongfa, podobnie na rysunku 2 pokazano schemat układu magazynowania energii, a na rysunku 3 - schemat z turbiną wiatrową.

Rysunek 1. Schemat instalacji fotowoltaicznej oraz zastosowane w niej podzespoły marki Hongfa
Rysunek 2. Schemat układu magazynowania energii oraz zastosowane w nim podzespoły marki Hongfa
Rysunek 3. Schemat instalacji dla turbiny wiatrowej oraz zastosowane w niej podzespoły marki Hongfa

Polska a rynek odnawialnych źródeł energii

Na koniec sierpnia 2022 r. ponad 20 GW energii pochodziło w Polsce ze źródeł odnawialnych, z czego 11 GW z instalacji fotowoltaicznych. To ponad 80% wzrost od końca sierpnia 2021 r., kiedy całkowita moc fotowoltaiczna wyniosła 6 GW. To jest również prawie cztery razy więcej energii ze źródeł fotowoltaicznych, niż obliczono na koniec sierpnia 2020 r. Wzrost ten sprawił, że fotowoltaika pokryła prawie 10% końcowego zapotrzebowania kraju na energię elektryczną w 2022 r., podczas gdy zaledwie trzy lata temu było to mniej niż 1%.

Sukces energetyki słonecznej w Polsce to przede wszystkim zasługa popularności przydomowych instalacji prosumenckich.

Według danych Agencji Rynku Energii, na koniec sierpnia 2022 Polska miała już 1 131 973 mikroinstalacje fotowoltaiczne poniżej 50 kW. Duża popularność instalacji domowych to przede wszystkim wynik bardzo korzystnych warunków finansowych dla prosumentów, które obowiązywały do niedawna.

Polska jest jedynie najbliższym i namacalnym przykładem tego wzrostu, a cały świat wraz ze wzrostem kosztów energii pochodzącej ze źródeł nieodnawialnych przechodzi na rozwiązania mające zwiększać udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym. Rynek ten będzie rósł w kolejnych latach, napędzany przez zwiększającą się świadomość ekologiczną konsumentów oraz postępującą elektryfikację pojazdów. Wiedzą o tym producenci, którzy dostarczają rozwiązań do wydajnego i bezpiecznego zarządzania energią elektryczną. Warto już dziś inwestować w przyszłość z rozwiązaniami sprawdzonego dostawcy.

Zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym. Nasi doświadczeni inżynierowie aplikacyjni służą pomocą w znalezieniu odpowiednich rozwiązań.

Firma: Gamma Sp. z o.o.
Tematyka materiału: Przekaźniki Hongfa do technologii EV i PV
Źródło
Elektronika Praktyczna maj 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"