Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Przekaźniki do obwodów AC, DC i instalacji fotowoltaicznych

Article Image
Powszechnie wiadomo, że przekaźnik to element często spotykany w elektronice i elektrotechnice, który służy do sterowania, załączania lub separowania różnych obwodów elektrycznych. Przekaźniki stosowane są w wielu aplikacjach, urządzeniach AGD, RTV oraz w zastosowaniach przemysłowych. Pracują w obwodach napięcia przemiennego AC oraz w obwodach prądu stałego DC. W tym artykule przeanalizujemy zastosowanie przekaźników w obwodach AC i DC oraz bliżej przyjrzymy się przekaźnikowi Finder serii 68 przeznaczonemu między innymi do systemów fotowoltaicznych.

Przekaźniki w obwodach prądu przemiennego (AC)

W obwodach prądu przemiennego (AC) przekaźniki są zazwyczaj stosowane do sterowania większymi obciążeniami, takimi jak silniki, urządzenia grzewcze czy oświetlenie. Przekaźnik elektromagnetyczny zbudowany jest z cewki nawiniętej na rdzeniu, popychacza (kotwicy), styków oraz wyprowadzeń umożliwiających połączenie. Jednym z głównych zastosowań przekaźników np. Finder seria 62 lub 66 (fotografia 1) w obwodach AC jest załączanie obwodów o dużych mocach, takich jak silniki, grzałki, oprawy oświetleniowe. Umożliwiają one izolację pomiędzy urządzeniem sterującym a obwodem zasilającym w celu ochrony układu sterowania w razie wystąpienia awarii obwodu zasilającego. Znajdują również zastosowanie w systemach oświetleniowych dróg i tuneli.

Fotografia 1. Przekaźnik Finder serii 66 do obwodów prądu przemiennego dużej mocy (https://bit.ly/3oS7Ocp)
Fotografia 1. Przekaźnik Finder serii 66 do obwodów prądu przemiennego dużej mocy (https://bit.ly/3oS7Ocp)

Bardzo ważnym elementem każdego przekaźnika elektromagnetycznego lub stycznika są styki, a dokładniej materiał, z jakiego są wykonane. To właśnie styki znacząco wpływają na trwałość elektryczną i mechaniczną przekaźników oraz decydują o jego kluczowych parametrach takich jak prądy robocze czy prądy rozruchowe. Marka Finder stara się uczulić klientów i użytkowników na kwestię optymalnego doboru styków do aplikacji, w której będą pracowały przekaźniki.

Kontrola temperatury urządzeń

Innym rodzajem przekaźników są przekaźniki termostatyczne, które są odpowiedzialne za kontrolowanie temperatury. Przekaźniki termostatyczne są stosowane do automatycznego sterowania urządzeniami grzewczymi i chłodniczymi, takimi jak kotły grzewcze, lodówki czy żelazka w zależności od zmiany temperatury wokół kontrolowanej przestrzeni.

Przekaźniki termiczne zabezpieczają również urządzenia przed przegrzaniem lub nadmiernym ochłodzeniem. Również w rozdzielnicach elektrycznych do kontroli temperatury i wilgotności stosuje się termostaty lub higrotermostaty np. Finder seria 7T (fotografia 2). Odpowiadają one głównie za załączanie grzałek i wentylatorów w celu utrzymania odpowiednich warunków poprawiających żywotność i niezawodność pracy komponentów znajdujących się w różnego rodzaju rozdzielnicach.

Fotografia 2. Przekaźnik higrotermostat Finder serii 7T (https://bit.ly/425XUC5)
Fotografia 2. Przekaźnik higrotermostat Finder serii 7T (https://bit.ly/425XUC5)

Przekaźniki w obwodach prądu stałego (DC)

W obwodach prądu stałego (DC) przekaźniki odgrywają ważną rolę, ponieważ umożliwiają załączenie przepływu prądu w celu wykonania określonej funkcji. Jednym z zastosowań przekaźników w obwodach DC, tak samo jak w przypadku przekaźników (AC), jest wysterowanie obwodów o wysokiej mocy, takich jak silniki, grzałki czy lampy. Zapewniają one izolację galwaniczną pomiędzy urządzeniem sterującym a obwodem zasilającym, co chroni cały układ sterowania przed uszkodzeniem w przypadku wystąpienia awarii w obwodzie roboczym.

Fotografia 3. Przekaźnik subminiaturowy Finder serii 30 (https://bit.ly/3n9k4Vn)
Fotografia 3. Przekaźnik subminiaturowy Finder serii 30 (https://bit.ly/3n9k4Vn)

Również dla obwodów drukowanych o zróżnicowanych mocach wykorzystywane są małe przekaźniki np. Finder seria 30 (fotografia 3); średnie serii np. Finder 45 (fotografia 4) czy duże Finder serii 68 (fotografia 5).

Fotografia 4. Przekaźnik do obwodów drukowanych Finder serii 45 (https://bit.ly/3LfGxIr)
Fotografia 4. Przekaźnik do obwodów drukowanych Finder serii 45 (https://bit.ly/3LfGxIr)

Wszystkie te przekaźniki w zależności od potrzeb pracują z prądami roboczymi, począwszy od pojedynczych mA, a w przypadku serii 68 aż do 100 A.

Fotografia 5. Przekaźnik dużej mocy Finder serii 68 (https://bit.ly/3ACmbUB)
Fotografia 5. Przekaźnik dużej mocy Finder serii 68 (https://bit.ly/3ACmbUB)

Seria 68 a instalacje fotowoltaiczne

Finder seria 68 to linia przekaźników elektromagnetycznych o wysokiej mocy, przeznaczonych do zastosowań w elektronice czy automatyce przemysłowej. Znajdują one zastosowanie w urządzeniach takich jak zasilacze, maszyny, systemy sterowania czy inwertery fotowoltaiczne. Przekaźniki te charakteryzują się solidną konstrukcją, wysoką niezawodnością i długą żywotnością. Wszystkie przekaźniki z tej serii charakteryzują się niewielką mocą sterowania, co czyni je wyjątkowo energooszczędnymi. Przekaźniki Finder serii 68 są bardzo dobrą alternatywą dla styczników ze względu na niewielką moc strat oraz konfigurację styków np. przekaźnik Finder 68.25 ma styki 4Z 40A oraz styk pomocniczy 1R. Przekaźnik występuje w różnych konfiguracjach zestyków, co ułatwia zastosowanie ich w wielu aplikacjach.

Rozwiązanie do fotowoltaiki

Instalacje fotowoltaiczne to dziedzina, która zajmuje się przetwarzaniem energii słonecznej na energię elektryczną za pomocą paneli fotowoltaicznych. Aby system fotowoltaiczny działał poprawnie, wymagana jest możliwość szybkiego odłączenia zasilania sieciowego AC od inwertera fotowoltaicznego w momencie wystąpienia awarii.

Uzupełnieniem zabezpieczeń instalacji fotowoltaicznych jest ochrona przeciwprzepięciowa, seria produktów Finder 7P (fotografia 6) umożliwia dobór ograniczników przepięć stosowanych po stronie sieciowej AC inwerterów fotowoltaicznych. W serii produktów 7P znajdziemy również ograniczniki przepięć do stosowania w obwodach DC. Wysoka jakość ograniczników przepięć marki Finder pozwoli ochronić instalację fotowoltaiczną od strony zasilającej i od strony paneli fotowoltaicznych. Zabezpieczenia te są bardzo istotną kwestią, która chroni przed uszkodzeniami, a co za tym idzie, chroni również budżet użytkownika instalacji fotowoltaicznej.

Fotografia 6. Ochrona przeciwprzepięciowa - seria produktów Finder 7P (https://bit.ly/3nalpv0)
Fotografia 6. Ochrona przeciwprzepięciowa - seria produktów Finder 7P (https://bit.ly/3nalpv0)

Potwierdzona jakość i niezawodność

Przekaźniki Finder serii 68 znajdują zastosowanie w wielu układach elektrycznych i elektronicznych. Dzięki swojej solidnej konstrukcji są w stanie działać w trudnych warunkach zewnętrznych, w tym w obszarach wysokiej wilgotności i zmieniających się temperaturach. Są zgodne z normą EN 60335-1 odporności na ciepło i ogień, co pozwala na poprawną pracę nawet do 85°C. Dzięki zastosowaniu technologii ograniczania zużycia energii na cewce, przekaźnik w znaczącym stopniu ma wpływ na zużycie energii samego urządzenia, tym samym również na podniesienie jego klasy energetycznej. Dodatkowo, przekaźniki te charakteryzują się wysoką niezawodnością, co jest szczególnie ważne w przypadku systemów fotowoltaicznych, gdzie awaria przekaźnika może prowadzić do poważnych problemów.

Kolejną z możliwości stosowania przekaźników Finder serii 68 są stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Zastosowanie przekaźnika np. 68.25 zapewni małą moc strat oraz umożliwi kontrolę położenia styków roboczych dzięki wbudowanemu dodatkowemu stykowi 1R. Wszystkie modele tej serii spełniają normy dotyczące bezpieczeństwa elektrycznego, a także posiadają certyfikaty CE i RoHS. 

Podsumowanie

Przekaźniki są niezbędne w wielu aplikacjach, w których konieczne jest sterowanie i zabezpieczanie obwodów elektrycznych. Pozwalają na separację układu sterowania od obwodów roboczych, co stanowi ochronę przed przepięciami mogącymi uszkodzić wrażliwe układy sterowania. Przekaźniki Finder seria 68 są idealnym rozwiązaniem do wielu aplikacji oraz systemów. Dzięki swojej niezawodności i wysokiej jakości wykonania przekaźniki te gwarantują bezpieczne i niezawodne działanie całego systemu. Jest on idealnym rozwiązaniem do aplikacji, w których przekazanie dużych mocy jest kluczowe dla działania całego urządzenia, jak np. ładowarki do samochodów elektrycznych oraz inwerterów układów fotowoltaiki.

Firma: Finder
Tematyka materiału: Przekaźniki do obwodów AC, DC i instalacji fotowoltaicznych
Źródło
Elektronika Praktyczna maj 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"