Informacje tu zawarte będą przydatne w szczególności dla osób zaczynających swoje eksperymenty z uruchomieniem własnej, domowej sieci czujników radiowych i zdalnie sterowanych urządzeń. Układy takie stale cieszą się dużym zainteresowaniem elektroników hobbystów i nie tylko, dlatego zapraszam do przetestowania proponowanych rozwiązań. Cały testowy systemik można zmontować, oprogramować i uruchomić w kilkadziesiąt minut.
Do niedawna poważnym utrudnieniem w realizacji takich projektów były wysokie ceny podzespołów oraz ich skomplikowane aplikacje. Ich uruchomienie zajmowało sporo czasu, a także wymagało specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Na szczęście sytuacja ta zmieniła się dzięki pracy różnych społeczności i łatwemu dostępowi do tanich platform, takich jak Arduino i nRF24L01+. Do tej pory niewiele pisano w czasopismach wydawanych przez AVT na temat możliwości wykorzystania modułów radiowych nRF24L01, a szkoda, bo przecież są one bardzo atrakcyjne ze względu na swoje właściwości i cenę. W Internecie można znaleźć wiele informacji na temat współpracy Arduino z nRF24L01, ale nie wszystkie przykłady jest łatwo dostosować do swoich potrzeb, a część z nich w ogóle nie działa.
Powstało co najmniej kilka dobrych bibliotek wspierających współpracę Arduino z transceiverem nRF24L01, ale użyta w prezentowanych programach biblioteka MySensors wydaje się idealnie przygotowana do pracy w systemach automatyki domowej. Pozwala ona na szybkie, wręcz ad hoc wdrażanie pomysłów w dziedzinach zdalnego pomiaru i sterowania z możliwością tworzenia sieci czujników. Zawarte w niej mechanizmy pozwalają na zachowanie energooszczędności w układach pracujących pasywnie, które dzięki temu mogą być zasilane z baterii przez długi czas. Zaprezentowane tu programy wykorzystują mały ułamek możliwości biblioteki, mającej wiele innych zalet. Na przykład zabezpieczanie transmisji danych czy zdalne radiowe programowanie mikrokontrolera – FOTA. Biblioteka współpracuje również z innymi kontrolerami np. ESP8266 oraz z różnymi typami modułów radiowych. Stosując bezprzewodowe czujniki w połączeniu z popularnym oprogramowaniem Domoticz, otrzymamy system sterowania różnymi obiektami z wizualizacją wskazań. Właściwie zamiast dalszego opisu wystarczyłoby podać link do strony projektu https://www.mysensors.org, na której wszystko jest dobrze opisane. Dla zachęcenia czytelników, którzy jeszcze się tym tematem nie zajmowali, dalej przedstawię, jak w kilku krokach uruchomić przykładowy, mały system z wizualizacją zbieranych danych. Zakładam przy tym, że osoby chcące przetestować proponowane rozwiązania mają chociaż minimalną wiedzę na temat pracy w środowisku Arduino.