Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Czy warto samodzielnie skonfigurować własny serwer VPN? Plusy i minusy

Article Image
Sieci VPN dbają o ochronę prywatności, zapewniają większą anonimowość, pomagają w zmianie adresu IP i odblokowują treści objęte geoblokadą. Dodatkowo mogą pomóc w przypadku, gdy dostawca usług internetowych (ISP) „dławi” ruch internetowy.

Dostawcy usług VPN oferują serwer VPN (fizyczny lub wirtualny) w większości krajów świata, co pozwala łatwo dostosować sposób korzystania z sieci do własnych potrzeb – w domu lub w podróży. Nie brakuje jednak osób, które lubią szukać nowych opcji samodzielnie, a samodzielna konfiguracja serwera VPN może być dla nich ciekawym wyzwaniem. Uwaga: serwery VPN nie są tym samym co routery VPN, które co do zasady są dużo prostsze w konfiguracji.

Czy warto poświęcać czas i zasoby na samodzielną konfigurację serwera VPN, czy lepiej zdać się na dostawców usług VPN i skorzystać z usług komercyjnych? Przedstawiamy podstawowe zalety i wady.

Zalety posiadania własnego serwera VPN i jego samodzielnej konfiguracji

Chociaż samodzielna konfiguracja serwera VPN nie należy do szybkich i prostych zadań, wysiłek może się opłacić. Oto kilka najważniejszych plusów tego rozwiązania.

Wielofunkcyjność serwerów VPN

Własny serwer VPN może spełniać kilka dodatkowych funkcji. Można na nim postawić swoją stronę internetową lub wykorzystać go jako serwer poczty e-mail. Na takim serwerze można też stworzyć bazę danych i udostępniać pliki wśród znajomych lub współpracowników. Dodatkową zaletą własnego serwera VPN jest mniejsze obciążenie, co pomaga w uniknięciu spowolnień i przeciążenia serwera. 

Jedną z ciekawszych opcji serwerów VPN, którą można samodzielnie skonfigurować, jest uzyskiwanie prywatnego dostępu do Internetu i logowanie np. do bankowości internetowej z opcją „Zaloguj się tylko z tego adresu IP”. Oznacza to, że nawet jeśli ktoś przejmie login i hasło użytkownika, nie będzie mógł uzyskać dostępu do konta z innego adresu IP niż ten podany przez właściciela.

Ułatwiona kontrola nad danymi

Dzięki samodzielnej konfiguracji serwera VPN we własnym domu użytkownik zachowuje pełną kontrolę nad swoimi danymi i nie musi martwić się tym, że jakakolwiek firma zewnętrzna (w tym przypadku dostawca usług VPN) będzie chronił jego prywatność. Najlepszym przykładem jest przechowywanie logów, czyli aktywności użytkowników.

Chociaż wiele zaufanych firm VPN rzeczywiście nie prowadzi dzienników aktywności swoich klientów, nie brakuje darmowych usługodawców, którzy robią to mimo innych zapewnień. Właściciel serwera VPN to także jego administrator, który ma pełną kontrolę nad wszystkimi ustawieniami serwera.

Samodzielna konfiguracja to okazja do nauki czegoś nowego

Skonfigurowanie własnego serwera VPN to wyzwanie, dzięki któremu można nauczyć się czegoś więcej i sprawdzić swoje umiejętności. Każdy użytkownik może skonfigurować swój serwer nieco inaczej, dostosowując funkcje serwera do własnych potrzeb. Taki serwer VPN można uruchamiać za pomocą komputera PC, routera czy innych rozwiązań.

Jedną z dodatkowych opcji jest hosting w chmurze. Z jego pomocą można zyskać większy wpływ na kontrolę ruchu między serwerem VPN a urządzeniami, które z niego korzystają. Po samodzielnej konfiguracji serwera można zrozumieć cały proces łączenia i przesyłania danych oraz ochrony ruchu internetowego.

Dostosowanie do indywidualnych potrzeb małych firm

Na serwerach VPN można przechowywać pliki firmowe oraz prowadzić komunikację z pracownikami. Własny serwer VPN gwarantuje dostęp do bezpiecznej lokalnej sieci, z której mogą korzystać wyłącznie urządzenia znajdujące się w siedzibie firmy.

W ramach VPN każdy użytkownik może uzyskać zdalny dostęp do odpowiednio chronionej sieci i bezpiecznie się logować. Dzięki możliwości skonfigurowania własnego serwera VPN małe firmy mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy, które w takim wypadku musiałyby wydać na wykupienie usługi firmy zewnętrznej.

Wady samodzielnej konfiguracji serwera VPN

Samodzielna konfiguracja serwera VPN wiąże się z pewnymi trudnościami i ograniczeniami, które wynikają nie tylko z poziomu wiedzy czy umiejętności osoby podejmującej się tego zadania. Oto największe minusy tego rozwiązania.

Ruch kierowany przez lokalny adres IP

Wielu usługodawców VPN oferuje tysiące lokalizacji swoich fizycznych i wirtualnych serwerów w wielu krajach świata. Pomaga to w szybkim przełączaniu adresów IP na międzynarodowe i odblokowywaniu treści objętych ograniczeniami geograficznymi. Zwykle wystarczy jedno kliknięcie, by zmienić lokalizację serwera z Polski na USA lub Australię. Użytkownicy, którzy zdecydują się na konfigurację serwera VPN przez lokalny adres IP, będą mogli uzyskać bezpieczny dostęp wyłącznie do treści w swoim kraju także podczas podróży zagranicznych.

Innym ważnym aspektem jest zwrócenie uwagi na dotychczasową przepustowość przesyłania danych, jeśli jest ona niska, utworzenie i skonfigurowanie własnego serwera VPN nie jest warte wysiłku i może jeszcze bardziej spowolnić przepływ danych.

Możliwe problemy z interfejsem i obsługą różnych systemów operacyjnych

Posiadanie własnego serwera VPN oznacza, że konieczne będzie skonfigurowanie go pod każde urządzenie, a te z kolei mogą działać na różnych platformach od Androida, przez iOS aż po Windows. Samodzielne konfigurowanie serwera sprawia, że nie tylko trzeba konfigurować VPN na każdym nowym urządzeniu, ale dodatkowo zadbać o interfejs tak, aby z rozwiązania serwera VPN mogli korzystać (w zależności od potrzeb) także inni użytkownicy.

Konieczność utrzymywania serwerów

Posiadanie własnego serwera wymaga od jego właściciela dbałości o regularną konserwację i aktualizację oprogramowania. Co więcej, jeśli z serwera mają korzystać inni użytkownicy, należy upewnić się, że będą oni mieli dostęp wyłącznie do wybranych części serwera. Należy też pamiętać o zainstalowaniu certyfikatów (SSL/TLS) oraz oprogramowania antywirusowego.

Pozostałe czynności związane z utrzymywaniem serwerów to przygotowanie ich do obsługi DNS i aktywowanie zapory sieciowej. W przypadku wystąpienia jednego z najgorszych scenariuszy, czyli ataku DDoS lub jakiejkolwiek innej awarii, może być konieczne poniesienie dodatkowych kosztów na naprawdę, lub skorzystanie z serwerów zapasowych.

Jeden adres IP – brak pełnej anonimowości

Po skonfigurowaniu własnego serwera VPN możliwa jest częsta zmiana jego adresu IP, jednak wymaga to nieco dodatkowej pracy. Początkowo do danego serwera VPN jest przypisany jeden adres IP. Jeśli komuś uda się powiązać go z użytkownikiem, nie pozostanie on już anonimowy.

To nie wszystko, ponieważ w związku z tym, że własny serwer VPN szyfruje tylko ruch internetowy między klientem VPN a serwerem VPN, dostawca usług internetowych może zachować wgląd w internetową aktywność klienta.

Samodzielna konfiguracja serwera VPN

Skonfigurowanie serwera VPN zgodnie z własnymi potrzebami może być pouczającym doświadczeniem. Co więcej, w zależności od posiadanych umiejętności można przeprowadzić cały proces bezpłatnie, konfigurując serwer VPN na routerze lub innym urządzeniu, na przykład komputerze PC z Windowsem. Dodatkowej opłaty może wymagać postawienie serwera w chmurze lub zakup zupełnie nowego sprzętu.

Warto jednak pamiętać o konieczności poświęcenia na to zadanie sporej ilości czasu i zasobów. Po zakończonej konfiguracji należy pamiętać o utrzymaniu serwera i regularnej aktualizacji oprogramowania antywirusowego, zapory sieciowej i certyfikatów.

we współpracy z PRConsultancy

Firma:
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"