Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Obwody RC

Article Image
Włączając rezystor szeregowo z kondensatorem można wpływać na jego czas ładowania i rozładowania. Tworzy to obwód RC o pewnych szczególnych właściwościach. Obwody takie nazywane są obwodami całkującymi lub różniczkującymi.

Obwód ładowania RC

Ładowanie kondensatora przez rezystor

Załóżmy, że zgodnie z poniższym rysunkiem kondensator C i rezystor R są połączone szeregowo ze źródłem napięcia U za pośrednictwem przełącznika S. Zamykamy przełącznik i sprawdzamy, co dzieje się w obwodzie.

Obwód ładowania RC podłączony do źródła napięcia (©2017 Jos Verstraten)

Napięcie na kondensatorze 

W momencie zamknięcia przełącznika S napięcie na kondensatorze wynosi oczywiście zero. W tym momencie na rezystorze odkłada się pełne napięcie U źródła napięcia. Przez obwód przepływa teraz prąd ładowania, którego wielkość jest początkowo określona przez wartość rezystora R. W rezultacie kondensator ładuje się. Zgromadzony na kondensatorze ładunek tworzy na tym kondensatorze napięcie Uc. Istnieją zatem dwa źródła połączone szeregowo, a mianowicie U i Uc, które mają przeciwną polaryzację. W rezultacie napięcie na rezystorze spada. Malejący spadek napięcia na rezystorze powoduje też spadek prądu przez niego przepływającego. Tak więc prąd ładowania kondensatora maleje, co skutkuje mniejszą ilością energii transportowanej ze źródła do kondensatora w jednostce czasu. W miarę postępu procesu prąd płynący przez obwód będzie coraz mniejszy, a napięcie na kondensatorze będzie rosło coraz wolniej.

Napięcie kondensatora na wykresie

Wykreślenie zmiany napięcia na kondensatorze w funkcji czasu da typowy wykres pokazany na poniższym rysunku. W chwili t=0 napięcie kondensatora wynosi 0 V. Najpierw napięcie zaczyna rosnąć bardzo szybko. W miarę upływu czasu napięcie zaczyna rosnąć coraz wolniej. Po bardzo długim czasie napięcie na kondensatorze będzie dokładnie równe napięciu źródła. Prąd w obwodzie spada do zera, układ jest w stanie spoczynku. Kondensator jest w pełni naładowany.

Wykres napięcia na kondensatorze (©2017 Jos Verstraten)
Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Obwód ładowania RC, Ładowanie kondensatora przez rezystor, Napięcie na kondensatorze, Pojęcie stałej czasowej, Iloczyn rezystora i kondensatora, Jednostka τ, Znaczenie stałej czasowej, Obwód rozładowania RC, Rozładowanie naładowanego kondensatora, Napięcie na rezystorze, Podczas ładowania kondensatora, Obwody całkujące i różniczkujące, Praktyczny obwód RC, Obwód całkujący, integrator, Obwód różniczkujący
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"