Możliwość obrazowania cyfrowego przyniosła olbrzymie innowacje w zakresie diagnostyki obwodów elektronicznych, elektrycznych, a także instalacji przemysłowych. Kamery rejestrujące promieniowanie podczerwone zawierają precyzyjnie skalibrowane przetworniki, dzięki którym można – dosłownie – zobaczyć temperaturę obserwowanych obiektów. Do takich produktów należą produkty marki HIKMICRO, specjalizującej się w wytwarzaniu zaawansowanych urządzeń termowizyjnych. W portfolio producenta znalazły się także kamery akustyczne, które służą do szybkiego lokalizowania źródeł dźwięków. Rozwiązania te są już dostępne z katalogu TME.
Kamera termowizyjna HM-B1L/9HZ
Kamery termowizyjne HIKMICRO zaprojektowano jako uniwersalne przyrządy, przystosowane do szeregu aplikacji – od prac laboratoryjnych po inspekcje rozległych instalacji w terenie. Model HM-B1L/9HZ (fotografia 1) ma czułą matrycę o rozdzielczości 160×120 punktów, która przez detekcję i pomiar promieniowania podczerwonego precyzyjnie obrazuje temperaturę obiektów w zakresie od –20 do 550°C.
Dokonane pomiary prezentowane są na wbudowanym wyświetlaczu o przekątnej 3,2 cala z częstotliwością 9 Hz. Ponieważ urządzenie wykrywa także światło w jego widzialnym spektrum, użytkownik może skorzystać z funkcji obrazowania hybrydowego, czyli połączenia zwykłego obrazu z tzw. heat mapą ilustrującą dane o temperaturze widocznych osób, przedmiotów, płaszczyzn itd. Taka funkcjonalność pozwala szybko i z dużą dokładnością (±2°) zbadać właściwości termiczne stosunkowo dużych obszarów, przez co znakomicie sprawdza się przy prowadzeniu inspekcji instalacji przemysłowych, w gazownictwie, energetyce i elektryce, badaniu systemów HVAC, diagnostyce motoryzacyjnej, a także przy projektowaniu i serwisowaniu obwodów elektronicznych oraz diagnostyki budynków.
Kamerę termowizyjną HM-B1L/9HZ wyposażono w akumulator Li-Ion, który zapewnia do 8 godzin pracy bezprzewodowej, oraz port USB C, który służy m.in. do ładowania urządzenia. Co więcej, produkt ma wbudowany moduł Wi-Fi pozwalający na przesyłanie obrazu z czujnika na ekran telefonu lub tabletu. Szczegółowe dane, w formacie pliku JPEG, mogą być zapisane w wewnętrznej pamięci kamery. Jej funkcjonalność obejmuje szereg prostych, przydatnych funkcji, np. alarm akustyczny i optyczny uruchamiany po wykryciu temperatury przekraczającej zadane wartości, automatyczne identyfikowanie punktów o najwyżej/najniższej temperaturze itd.
HIKMICRO zadbał o właściwie zabezpieczenie urządzenia, aby podczas pracy w terenie nie nastąpiło uszkodzenie. Obudowa ma klasę ochronności IP54, co oznacza wysoką odporność na pyły i szczelność.
Inspekcja obwodów elektronicznych
Szczegółowe obrazowanie i pomiar temperatury są znakomitą pomocą przy analizie pracy i diagnozowaniu wad obwodów elektronicznych. Przegrzewanie się jest symptomem uszkodzenia lub przeciążenia większości komponentów i układów elektronicznych, np. stabilizatorów napięcia, driverów, mikrokontrolerów, procesorów a także, oczywiście, oporników czy kondensatorów. Identyfikując element, którego temperatura przekracza tolerowane wartości, technik błyskawicznie zyskuje wiedzę na temat najbardziej prawdopodobnych przyczyn awarii. Szczegółowe badanie temperatury PCB pozwala też projektować sprawniejsze obwody, dokonywać stress testów, jak również opracowywać optymalne rozwiązania odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła z urządzenia.
Termiczne obrazowanie niewielkich powierzchni i obiektów wymaga dodatkowych akcesoriów. Firma HIKMICRO przygotowała dwa istotne komponenty kompatybilne z kamerą HM-B1L/9HZ. Pierwszym jest makroobiektyw HM-B201-MACRO (fotografia 2) pozwalający uzyskać ostrość obrazu nawet przy umieszczeniu urządzenia w odległości 30 mm od obserwowanej płaszczyzny. Dzięki niemu nawet obiekty o rozmiarach 0,5×0,5 mm – czyli nawet drobne komponenty SMD, będą bardzo dobrze widoczne. Montaż makroobiektywu jest bardzo prosty, dokonuje się go przez nasunięcie na korpus kamery, gdzie zostaje unieruchomiony za pomocą zatrzasków.
Drugi istotny dodatek to statyw HM-BRACKET (fotografia 3) pozwalający na wykonywanie stabilnych obrazów. Ponieważ w produktach marki HIKMICRO zastosowano standardowe, calowe gwinty fotograficzne (UNC 1/4”-20), kamera może być z łatwością osadzona na każdym statywie – jednak ramię HM-BRACKET od HIKMICRO ma kilka wyjątkowych cech. Może być osadzone na brzegu blatu lub sztycy, a jego zaciśnięcia dokonuje się za pomocą śruby, co zapewnia stabilne umocowanie. Ponadto przegub statywu, który umieszczono przy zacisku, jest sferyczny, ułatwiający umiejscowienie kamery pod pożądanym kątem.
Kamera dźwiękowa HM-AP56-W/W-AI56
Nowością na rynku jest kamera dźwiękowa HIKMICRO. W urządzeniu zainstalowano standardową matrycę światłoczułą, a także matrycę „złożoną” z 64 precyzyjnych, kierunkowych mikrofonów wykonanych w technologii MEMS (micro-electromechanical systems). Na dużym, kolorowym wyświetlaczu o przekątnej 4,3 cala użytkownik widzi nie tylko obraz fotograficzny, ale również wskazania, z których miejsc emitowane są fale akustyczne o częstotliwości od 2 kHz do 65 kHz. W ten sposób użytkownik może bez trudu, ze znacznej odległości – do 100 m, zidentyfikować źródło dźwięku. Taka zdolność pozwala na bezpieczną pracę techników pracujących w takich dziedzinach jak energetyka, pneumatyka, hydraulika czy gazownictwo. Przy użyciu modelu HM-AP56-W/W-AI56 lokalizowanie wycieków czy wyładowań zajmuje, dosłownie, kilka sekund. Kamera jest urządzeniem zasilanym akumulatorowo i może działać do do 3,5 godziny, a ponadto odznacza się niewielką masą – poniżej 1 kg z bateriami i szeroką tolerancją termiczną – działanie w temperaturach od –20 do 50°C. Urządzenie idealnie odpowiada potrzebom profesjonalistów pracujących w terenie.
Kamera dźwiękowa nie różni się kształtem od ergonomicznych modeli termowizyjnych. Należy podkreślić, że producent zadbał o wyposażenie kamery w komponenty wysokiej jakości, a także szereg przydatnych funkcji. Zainstalowany wyświetlacz ma ekran dotykowy, ułatwiający dokonywanie nastaw i wyświetla obraz odświeżany z częstotliwością 25 Hz. Użytkownik może dokonać zbliżenia (cyfrowy zoom) aż do 8-krotnego powiększenia. Obserwowany obraz może być zapisany na karcie SD. Pojemność 64 GB pozwala na zapis do 60 godzin materiału wideo lub 20000 plików graficznych. Dodatkowo, każde zdjęcie może mieć dołączoną notatkę tekstową (200 znaków), ale też głosową (do 60 sekund), co przyspiesza pracę i kompletowanie dokumentacji. Zadania te dodatkowo ułatwiają takie opcje, jak wyprowadzenie sygnału z kamery na zewnętrzny ekran (interfejs HDMI) czy też wybór trybu wizualizacji warunków akustycznych.