Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Jak zbudować idealne stanowisko pracy dla inżyniera

Article Image
Skonfigurowanie optymalnego warsztatu elektronicznego wymaga przemyślanych działań niemal od samego początku. Nie jest to łatwe – nawet jeśli wyraźnie określimy wymagania i parametry, których oczekujemy, to zawsze istotnym ograniczeniem będzie budżet. W takiej sytuacji warto skorzystać z doświadczenia innych inżynierów i konstruktorów.

Istnieje kilkanaście typowych elementów wyposażenia, które można znaleźć na każdym stole warsztatowym przeznaczonym do elektroniki. Wiele z tych produktów oferują marki własne firmy Farnell – Multicomp PRO. Wśród nich dostępny jest duży wybór narzędzi warsztatowych odpowiednich dla twórców, nauczycieli i profesjonalnych inżynierów oraz szeroka gama akcesoriów w konkurencyjnych cenach. Dobór optymalnego zestawu ułatwia specjalna strona internetowa, która w przejrzysty i uporządkowany sposób pozwala zobaczyć pełną kolekcję. W artykule wskażemy kilka cennych wskazówek, które pomogą w wyborze oraz zaprezentujemy wybrane, najciekawsze komponenty.

Stół warsztatowy

Stół warsztatowy będzie bazą i podstawą stanowiska, przy którym zamierzamy pracować i przy którym spędzimy wiele godzin. Nie warto ograniczać się już na samym początku małym obszarem roboczym. Warto zdobyć biurko o szerokości 1,8 m i głębokości co najmniej 0,6 m. Umieszczenie więcej niż jednego projektu nie będzie okazjonalną koniecznością, ale nieuniknioną rzeczywistością.

Fotografia 1. Zestaw pojemników do montażu na ścianie, 6 dużych, 6 średnich i 12 małych pojemników (https://bit.ly/3LZ1MAh)
Fotografia 1. Zestaw pojemników do montażu na ścianie, 6 dużych, 6 średnich i 12 małych pojemników (https://bit.ly/3LZ1MAh)

Sam blat to dopiero początek, zawsze warto zamontować nad nim zestaw pojemników (fotografia 1), które pozwolą zachować porządek w zasobach elementów i zapewnią wygodny dostęp do nich. Doskonałym uzupełnieniem przestrzeni nad biurkiem jest wygodny, magnetyczny uchwyt narzędziowy (fotografia 2). Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy nawet odrywać wzroku, aby pobrać lub odłożyć narzędzia.

Fotografia 2. Magnetyczny uchwyt na narzędzia  (https://bit.ly/3TLOvg8)
Fotografia 2. Magnetyczny uchwyt na narzędzia (https://bit.ly/3TLOvg8)

Podczas pracy z układami elektrycznymi i przy użyciu narzędzi z zasilaniem elektrycznym nie można zapomnieć o umieszczeniu listwy zasilającej, a nawet dwóch, koniecznie w różnych miejscach stanowiska. Najlepszym wyborem będzie listwa z możliwością przykręcenia oraz wyposażona w wyłącznik zasilania, bezpiecznik przeciążeniowy oraz sygnalizator obecności napięcia, taka jak pokazano na fotografii 3.

Fotografia 3. Listwa zasilająca (https://bit.ly/3TNOYOW)
Fotografia 3. Listwa zasilająca (https://bit.ly/3TNOYOW)

Ochrona przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD)

Wiele układów scalonych i urządzeń półprzewodnikowych jest wyjątkowo wrażliwych na wyładowania elektrostatyczne. Wrażliwe elementy można ochronić przed uszkodzeniem za pomocą mat antystatycznych na stole warsztatowym i na ziemi przed nim (fotografia 4). Takie maty zapewniają względnie wysoką rezystancję do uziemienia, ale wystarczającą, aby uwolnić ładunek elektrostatyczny z naszego ciała, ubrań i elementów bez ich uszkodzenia. Ważne jest, aby nie zapomnieć założyć opaski uziemiającej oraz aby podłączyć przewód uziemiający z maty do gniazdka elektrycznego z uziemieniem.

Fotografia 4. Zestaw zabezpieczający przed wyładowaniami elektrostatycznymi ESD (https://bit.ly/3TJobmR)
Fotografia 4. Zestaw zabezpieczający przed wyładowaniami elektrostatycznymi ESD (https://bit.ly/3TJobmR)

Oprzyrządowanie

Przyrządy pomiarowe to kamień węgielny każdego stanowiska dla elektronika. Pozwalają na wyszukiwanie i rozwiązywanie problemów, dostrajanie parametrów oraz badanie działania układów.

Multimetr

Miernik uniwersalny jest absolutnym minimum oprzyrządowania, a jednocześnie będzie używany najczęściej i najintensywniej. Pozwoli zmierzyć wszystkie ważne parametry, takie jak napięcie, prąd, rezystancję czy ciągłość obwodu. Można go również użyć do identyfikacji wyprowadzeń w niektórych urządzeniach półprzewodnikowych. Bez multimetru nie uda się sprawdzić, co dzieje się w badanym obwodzie. Nie jest wymagany najdroższy przyrząd, wiele zadań można wykonać za pomocą nieskomplikowanego miernika. Jednak warto zainwestować w model z automatyczną zmianą zakresów, np. TENMA 72-13430 (fotografia 5).

Fotografia 5. Przenośny multimetr cyfrowy z automatyczną zmianą zakresów  (https://bit.ly/3JF7mF2)
Fotografia 5. Przenośny multimetr cyfrowy z automatyczną zmianą zakresów (https://bit.ly/3JF7mF2)

Zasilacz regulowany

Zasilacz jest odpowiedzialny za dostarczenie napięć o odpowiednich, stabilnych parametrach do różnych projektów. Bardzo przydatną funkcją jest ograniczenie prądowe, które znacznie ułatwi eksperymentowanie. Kolejną funkcją, która ułatwia pracę a jednocześnie ogranicza prawdopodobieństwo pomyłki, jest możliwość zapamiętania kilku różnych napięć i ich przywracanie za pomocą wyznaczonych do tego przycisków. Takimi możliwościami dysponuje model TENMA 72-2540 (fotografia 6).

Fotografia 6. Zasilacz laboratoryjny programowalny, 1 wyjście 0...30 V, 0...5 A (https://bit.ly/3KdcRMQ)
Fotografia 6. Zasilacz laboratoryjny programowalny, 1 wyjście 0...30 V, 0...5 A (https://bit.ly/3KdcRMQ)

Generator funkcyjny

Generator funkcyjny wytwarza przebiegi elektryczne o ustalonej amplitudzie, częstotliwości i kształcie. Nie jest to niezbędny element zestawu, w wielu sytuacjach można zbudować prosty oscylator lub zaprogramować mikrokontroler. Jednak, podobnie jak w przypadku zasilacza, wygodne regulowanie parametrów poprzez dotknięcie przycisku lub przekręcenie pokrętła oszczędza mnóstwo czasu. Doskonałe parametry oferuje model TENMA 72-3555 (fotografia 7). To dwukanałowy generator arbitralny z wyświetlaczem 4,3 cala, o paśmie do 25 MHz.

Fotografia 7. Generator funkcyjny, arbitralny, 2-kanałowy, o paśmie 25 MHz (https://bit.ly/3K8olRE)
Fotografia 7. Generator funkcyjny, arbitralny, 2-kanałowy, o paśmie 25 MHz (https://bit.ly/3K8olRE)

Oscyloskop

Oscyloskopy pozwalają przyjrzeć się temu, co dzieje się w badanym obwodzie. Nawet model o niewygórowanych parametrach pozwoli zobaczyć kształt, amplitudę i częstotliwość przebiegu oraz zapamiętać dany ekran w celu późniejszej analizy. Ogólna zasada dotycząca wyboru oscyloskopów mówi, że szerokość pasma powinna być 10 razy większa niż częstotliwość fal sinusoidalnych o największej prędkości, jakie można zaobserwować. Jeden z prostszych modeli to TENMA 72-2580 – 2-kanałowy o paśmie 30 MHz (fotografia 8).

Fotografia 8. Oscyloskop 2-kanałowy o paśmie 30 MHz  (https://bit.ly/3JN0JRc)
Fotografia 8. Oscyloskop 2-kanałowy o paśmie 30 MHz (https://bit.ly/3JN0JRc)

Podsumowanie

Stanowisko pracy elektronika oraz przyrządy i narzędzia, które się na nim znajdują, odzwierciedlają determinację i kompetencje jego użytkownika. Jednocześnie określają też możliwości i zakres działań, które można za ich pomocą wykonać. Dlatego zawsze warto zadbać o wyposażenie stanowiska, które wyprzedza nasze aktualne potrzeby – będzie to doskonała platforma do poszerzania wiedzy i rozwijania umiejętności.

Farnell
pl.farnell.com

Firma: Farnell
Tematyka materiału: idealne stanowisko pracy dla inżyniera
Źródło
Elektronika Praktyczna kwiecień 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"