Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Kwiecień plecień, bo przeplata...

Article Image
Oby jak najwięcej wplatał lata! Tym bardziej, że zmianę czasu z zimowego na letni mamy już za sobą, a przynajmniej mają ją za sobą ci z nas, którzy pamiętali o przestawieniu swoich zegarków. O ile w przypadku komputerów, smartfonów i ogólnie całej nowoczesnej elektroniki nie potrzebujemy zaprzątać tym sobie głowy, o tyle w przypadku zegarów ściennych pozostaje nam jeszcze o tym pamiętać. Odważyłbym się powiedzieć, że zegary ścienne kryją w sobie pewną magię i tajemnicę.

Towarzyszą nam w naszych codziennych życiowych zmaganiach, ale bywają też świadkami najważniejszych w tych naszych żywotach wydarzeń. Nieustannie pracując, a przy okazji zdobiąc nasze domostwa bez chwili wytchnienia – sekunda po sekundzie zaklinają czas. O ile tych w pełni mechanicznych, nakręcanych kluczykiem, pewnie nie uchowało się do dzisiaj zbyt wiele, to jednak popularny mechanizm zegarowy 6168S (lub chiński odpowiednik HR1688) z rezonatorem kwarcowym i zasilany pojedynczą baterią AA znajduje się wciąż chyba w każdym z naszych domostw. Jakież było moje zaskoczenie, gdy dowiedziałem się o projekcie przystawki do tego jakże popularnego mechanizmu. W dodatku takiej, która pozwoli synchronizować wskazania zegara z precyzyjnym wzorcem za pomocą sygnału GPS, a nawet doda do tego klasycznego mechanizmu funkcję automatycznej zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie. Pierwotną wersję takiej przystawki opublikowaliśmy w EdW 9/2022. Dziś prezentujemy jej udoskonaloną i energetycznie bardziej wydajną wersję, która na dwóch bateriach R14 może pracować nawet przez osiem lat. 

W wydaniu 2/2025 opublikowaliśmy dwa projekty sztucznego obciążenia. Pierwsze było konstrukcją autonomiczną, drugie – płytką rozszerzeń dla Arduino. W tym numerze prezentujemy jeszcze inną konstrukcję, tym razem o mocy rozpraszania wystarczającej do testowania dużych akumulatorów i paneli fotowoltaicznych. Obciążenie może pracować przy napięciu do 150 V i pobierać prąd do 30 A przy mocy do 300 W. Opisywane obciążenie posiada zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, nadprądowe, termiczne oraz przed odwrotną polaryzacją. Co ważne, jest programowalne – zarówno z poziomu panelu przedniego, jak i przez Wi-Fi – oraz oferuje funkcje automatycznego testowania i rejestrowania danych.

Okładka EdW 04/2025

W tym miesiącu dokończymy również budowę szerokozakresowego omomierza – omówimy szczegóły dotyczące jego montażu, testowania i konfiguracji.

Co piszczy w świecie audio? Otóż wreszcie dotarliśmy do etapu, w którym „zapuszkujemy” budowany przez ostatnie miesiące wokoder, a zawarte w artykule wskazówki i triki montażowe przydadzą się we wszystkich profesjonalnie wykonywanych projektach elektroakustycznych.

Ciekawe tematy czekają również w sekcji teoretycznej, a wśród nich: pierwsza część materiału o napięciu niezrównoważenia wzmacniacza operacyjnego, nieco informacji wprowadzających do świata techniki „bezpośredniej syntezy cyfrowej” (ang. direct digital synthesis, DDS) wraz z gotowymi przykładami i programami w oparciu o ogólnodostępny układ DDS firmy Analog Devices – AD9833.

Parę interesujących drobiazgów można odnaleźć także w sekcji DIY. Będzie okazja zastanowić się, czy smartwatche emitują promieniowanie UV, a jednocześnie przetestować własny za pomocą prostego urządzenia wykrywającego takie promieniowanie. Ponadto w tym i kolejnych numerach pojawi się kilka projektów wykorzystujących interakcję elektroniki z Chatem GPT.

Nie zabrakło też spotkania z Maxem Maxfieldem, który ze sporą pasją i nutą pozytywnego szaleństwa od dłuższego już czasu oprowadza Czytelników po świecie adresowalnych diod RGB oraz samodzielnie budowanych matryc i wyświetlaczy, które robią świetne wrażenie i wykorzystują te elementy.

Przed Juniorami nie lada wyzwanie. Zbudują stroboskop dyskotekowy, czyli kultowy gadżet wszystkich pokoleń. Tego typu układy raczej nigdy nie stracą na swej atrakcyjności. Wszak czymże byłyby żywe i głośne dźwięki muzyki bez równie mocnych i dynamicznych rozbłysków świateł? Konstrukcja jest nieco bardziej zaawansowana niż zwykle, a układ składa się aż z dwóch płytek. Spragnieni wyzwań Młodzi Entuzjaści Elektroniki będą zadowoleni!

Przyjemnej lektury!

Firma:
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2025
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Generatory wysokiego napięcia
1/10 Dlaczego nie powinno się pracować z generatorami wysokiego napięcia w pobliżu sprzętu pomiarowego?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"