Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Życie wyborami usłane

Article Image
Cennym jest, gdy w życiu wszystko pięknie „gra i buczy”, toteż na okładkę numeru trafił tym razem zaawansowany syntezator MIDI. Jest to sprzęt zrealizowany w oparciu o mikrokontroler PIC18LF25K50 oraz procesory dźwięku dsPIC33EP512MC502-I/SP. Temu niebanalnemu cacku poświęciliśmy aż 14 stron bieżącego numeru EdW. Uznaliśmy, że naprawdę warto!

Z uwagi na porę roku, potyczki dnia z nocą wygrywa wciąż ów drugi zawodnik. W styczniu stanęliśmy z nim w szranki proponując Czytelnikom montaż sterownika paneli LED o dużej mocy. W tym numerze tematu nie odpuszczamy, ale do walki z mrokiem proponujemy zaprzęgnąć tym razem nieco mniejsze działko – mini przetwornicę do zasilania diod LED, czyli niewielki i niedrogi moduł pozwalający zasilić stosunkowo duże białe diody LED i niewielkie panele LED natywnie zasilane napięciem 12 V ze źródła zasilania 5 V, na przykład z power banku z portem USB. 

Proponujemy również montaż dwóch projektów sztucznych obciążeń, niewątpliwie bardzo przydatnych przyrządów warsztatowych do testowania m.in.: zasilaczy, przetwornic napięcia i akumulatorów. Pierwsze potrafi rozproszyć, w zależności od przyjętego wariantu montażowego, do 18 W lub do 50 W mocy w zakresie napięć 3,3 V…30 V przy regulowanym, stałym pądzie w zakresie 30 mA…1900 mA. Co ważne, przyrząd posiada zabezpieczenia przed przegrzaniem i odwrotną polaryzacją zasilania. Druga konstrukcja oparta jest na Arduino i rezystorach dużej mocy. Może stanowić obciążenie do 70 W mocy ciągłej, przy napięciu do 15 V i natężeniu 4,7 A.

Jak każdego miesiąca Czytelnik znajdzie w numerze sporą garść wiedzy teoretycznej, m.in. w drugiej części artykułu o wzmacniaczach operacyjnych logarytmicznych i wykładniczych oraz w wykładzie na temat generatorów wysokiego napięcia. Ciekawą pozycją jest także artykuł poświęcony możliwościom współczesnych oscyloskopów cyfrowych.

Dla fanów audio z pewnością obowiązkową pozycją będzie materiał z cyklu Audio Out. Tym razem będzie to piąta już część serii poświęconej wokoderowi analogowemu, w której omówiona zostanie budowa filtrów. Z kolei pasjonaci programowania i malowania animacji za pomocą diod RGB będą mogli oddać się lekturze siedemnastej już części cyklu Maxa Maxfielda o NeoPixelach. 

Zaciekawić mają prawo również treści z sekcji DIY. W bieżącym numerze poruszone zostaną tematy takie jak zasilanie 5 V uzyskiwane z pojedynczych ogniw baterii, czy rozbudowa klasycznego żelazka, mająca służyć ochronie ubrań podczas ich prasowania.

Okładka EdW 02/2025

W ramach ósmego spotkania Juniorów EdW zbudowany zostanie pomysłowy gadżet o nazwie „wspomagacz wyboru”, który niezdecydowanemu Juniorowi w sposób efektywny i całkiem przyjemny pomoże podejmować, nie lada „trudne” skądinąd decyzje. Decyzje w których urządzenie faktycznie się sprawdzi mogą dotyczyć wyboru potrawy do spożycia w trakcie śniadania, rodzaju filmu do oglądnięcia na spotkaniu z przyjaciółmi, czy też kolejności prac porządkowych. Może nawet stać się kompanem do gry w „kamień, papier, nożyce”. Dodatkowo Junior będzie miał możliwość przygotowania własnych plansz wyboru, co doda urządzeniu jeszcze większej funkcjonalności. 

„Wspomagacz wyboru” staje się również okazją i pretekstem do głębszej refleksji nad podejmowaniem decyzji i ich konsekwencjami. O ile zbudowana zabawka pozwoli sprowadzić drobne, choć dla dzieci i nastolatków czasem też „trudne” wybory do poziomu zabawy, to każdy Junior prędzej czy później stanie przed decyzjami niosącymi poważniejsze konsekwencje, których nie będzie można pozostawić ślepemu losowi.

Junior, stając przed różnorodnymi wyborami, podejmie niejedną decyzję – nie wszystkie będą trafne. W końcu nadejdzie moment, gdy trzeba będzie pożegnać się z juniorskim przydomkiem i wkroczyć w dorosłe życie. Nietrafiona decyzja, w zależności od jej wagi, może kosztować naprawdę wiele. Czasami nasze wybory wpływają na losy innych, a odpowiedzialność za nie wymaga trwania w podjętej decyzji przez dłuższy czas, nierzadko za cenę własnych wyrzeczeń. Jednak warto czasem zacisnąć zęby, by mogło się zrealizować coś ważnego i pięknego.

Wszystkim Czytelnikom życzymy udanych decyzji, tych codziennych, małych, i tych strategicznych, wielkich. Indywidualnie bądź wzajemnie satysfakcjonujących. Tych o życiu w pojedynkę i tych o życiu we dwoje.

Firma:
Tematyka materiału: ELEKTRONIKA DLA WSZYSTKICH, MAGAZYN, MIESIĘCZNIK, DLA ELEKTRONIKÓW, HOBBY
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich styczeń 2025
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Theremin
1/10 Lew Termen i Leon Theremin to ta sama osoba. Które nazwisko pojawiło się później?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"