Ubiegły rok to również dalszy ciąg prac nad implementacją zaawansowanych układów ze wsparciem AI do elektroniki konsumenckiej. Podczas gdy firma Qualcomm wciąż pracuje nad układem Snapdragon 8 Gen 4 AMD w trakcie konferencji Advancing AI zaprezentowało układ Instinct MI325X. Zapowiedziało też model Instinct MI355X z architekturą CDNA 4. Ponadto pokazano procesory serwerowe EPYC 5 z architekturą Zen 5 zoptymalizowane do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją. Należy tu obowiązkowo wspomnieć również o układzie Google Cloud TPU v5, który zaprezentowano na przełomie roku 2023 i 2024.
Sporo dzieje się również w segmencie energii odnawialnej. W 2025 roku firma CATL planuje wdrożenie produkcji baterii sodowo-jonowych do urządzeń konsumenckich i systemów magazynowania energii. Dzięki niższemu kosztowi materiałów (sód zamiast litu), technologia ta staje się bardziej dostępna, szczególnie w sektorach, gdzie koszt ma kluczowe znaczenie. W podobnym czasie miały miejsce demonstracje akumulatorów półprzewodnikowych dla pojazdów elektrycznych. Akumulatory te oferują wyższą gęstość energii i większe bezpieczeństwo, zmniejszając ryzyko przegrzewania się oraz wydłużając zasięg pojazdów elektrycznych. Oba typy akumulatorów (półprzewodnikowe i sodowo-jonowe) są bardziej ekologiczne i eliminują niektóre problemy związane z wydobyciem litu i kobaltu.
Rok 2024 przyniósł również dobre nowiny dla cukrzyków. W styczniu tego roku, podczas targów CES, zaprezentowano innowacyjną generację urządzeń do monitorowania zdrowia, wśród których znalazły się nowoczesne sensory umożliwiające bezinwazyjny pomiar poziomu glukozy we krwi. Można się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości urządzenia wykorzystujące tę technologię trafią do szerszego grona odbiorców.
Ponadto również w 2024 roku zaprezentowano przełomowe fotoniczne układy scalone Taichi-II, stworzone przez naukowców z Uniwersytetu Tsinghua, które charakteryzują się bardzo wysoką efektywnością przesyłania danych. Technologie fotoniczne wykorzystują światło do przetwarzania i transmisji informacji, co umożliwia tworzenie szybszych i bardziej energooszczędnych sieci. Dzięki tym innowacjom fotonika zyskuje na znaczeniu w rozwijającej się infrastrukturze sztucznej inteligencji oraz sieciach teleinformatycznych, które wymagają coraz większych przepustowości i mniejszych opóźnień w transmisji sygnałów.
W wielkim świecie panowała, panuje i zawsze będzie panowała wielka gonitwa. Tymczasem elektronik też człowiek i potrzebuje chwili wytchnienia. Najlepiej w wygodnym fotelu i z ulubionym czasopismem w dłoni.
W bieżącym wydaniu Elektroniki Dla Wszystkich prezentujemy drugą część opisu zgrzewarki kondensatorowej CD Welder. Przedstawimy ponadto opis projektu generatora sygnału AM-FM DDS o bardzo imponującej precyzji kalibracji. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem układowym, gotowym do zbudowania i użycia będzie przetwornica impulsowa do zasilania (nie tylko!) paneli LED sporej mocy oraz konwersji poziomów napięć stałych przy zapewnieniu sporej wydajności prądowej. Z kolei sympatycy mniej zaawansowanych, ale za to dużo prostszych w realizacji gadżetów po raz kolejny będą mieli okazję znaleźć coś w sam raz dla siebie. Pierwszy z gadżetów to wolnowar, który z pewnością zaciekawi amatorów zdrowej żywności. Dzięki niestandardowemu sterowaniu klasycznej grzałki przenośnej kuchenki elektrycznej, będą oni mieli okazję upichcić zdrowy posiłek, w domowym zaciszu, lub też w plenerze, korzystając z niewyczerpanych źródeł zielonej energii. Ponadto publikujemy kolejne materiały dla sympatyków audio (następny odcinek poświęcony budowie analogowego wokodera), materiał o logarytmicznych i wykładniczych wzmacniaczach operacyjnych oraz sporo innych ciekawych treści.
W cyklu dla najmłodszych pozycja specjalna: gadżet, który, z jednej strony jest odpowiedzią na list Czytelnika, z drugiej pozwoli rozbudować sprzęt audio w pokoju Juniora o błyskające w takt odtwarzanej muzyki diody LED. Ponadto zrealizowane zostanie to w sposób całkowicie bezpieczny dla elektroniki posiadanego sprzętu audio jak i dla samego użytkownika. Niezła gratka i dla juniora i nastolatka!
Przyjemnej lektury!