Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Razem w Nowy 2025 Rok!

Article Image
Mimo ambitnych planów dotyczących roku 2024 firmy TSMC i Samsung wciąż pracują nad uruchomieniem produkcji procesorów w technologii 2 nm. Nie ma też pewności, czy cel uda się zrealizować w roku 2025. Jeśli tak będzie, z pewnością przełoży się to nie tylko na nową erę w kontekście wydajności tworzonej elektroniki, ale też silny rozwój dziedzin i rynków jej towarzyszących. Coraz więcej słyszy się również o architekturze chipów 3D, która polega na tworzeniu układów scalonych, w których warstwy tranzystorów są układane jedna nad drugą, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie wyższej gęstości upakowania tranzystorów bez konieczności zmniejszania ich rozmiaru. Obie technologie wydają się być kwestią najbliższej przyszłości.

Ubiegły rok to również dalszy ciąg prac nad implementacją zaawansowanych układów ze wsparciem AI do elektroniki konsumenckiej. Podczas gdy firma Qualcomm wciąż pracuje nad układem Snapdragon 8 Gen 4 AMD w trakcie konferencji Advancing AI zaprezentowało układ Instinct MI325X. Zapowiedziało też model Instinct MI355X z architekturą CDNA 4. Ponadto pokazano procesory serwerowe EPYC 5 z architekturą Zen 5 zoptymalizowane do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją. Należy tu obowiązkowo wspomnieć również o układzie Google Cloud TPU v5, który zaprezentowano na przełomie roku 2023 i 2024. 

Sporo dzieje się również w segmencie energii odnawialnej. W 2025 roku firma CATL planuje wdrożenie produkcji baterii sodowo-jonowych do urządzeń konsumenckich i systemów magazynowania energii. Dzięki niższemu kosztowi materiałów (sód zamiast litu), technologia ta staje się bardziej dostępna, szczególnie w sektorach, gdzie koszt ma kluczowe znaczenie. W podobnym czasie miały miejsce demonstracje akumulatorów półprzewodnikowych dla pojazdów elektrycznych. Akumulatory te oferują wyższą gęstość energii i większe bezpieczeństwo, zmniejszając ryzyko przegrzewania się oraz wydłużając zasięg pojazdów elektrycznych. Oba typy akumulatorów (półprzewodnikowe i sodowo-jonowe) są bardziej ekologiczne i eliminują niektóre problemy związane z wydobyciem litu i kobaltu. 

Rok 2024 przyniósł również dobre nowiny dla cukrzyków. W styczniu tego roku, podczas targów CES, zaprezentowano innowacyjną generację urządzeń do monitorowania zdrowia, wśród których znalazły się nowoczesne sensory umożliwiające bezinwazyjny pomiar poziomu glukozy we krwi. Można się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości urządzenia wykorzystujące tę technologię trafią do szerszego grona odbiorców.

Ponadto również w 2024 roku zaprezentowano przełomowe fotoniczne układy scalone Taichi-II, stworzone przez naukowców z Uniwersytetu Tsinghua, które charakteryzują się bardzo wysoką efektywnością przesyłania danych. Technologie fotoniczne wykorzystują światło do przetwarzania i transmisji informacji, co umożliwia tworzenie szybszych i bardziej energooszczędnych sieci. Dzięki tym innowacjom fotonika zyskuje na znaczeniu w rozwijającej się infrastrukturze sztucznej inteligencji oraz sieciach teleinformatycznych, które wymagają coraz większych przepustowości i mniejszych opóźnień w transmisji sygnałów.

W wielkim świecie panowała, panuje i zawsze będzie panowała wielka gonitwa. Tymczasem elektronik też człowiek i potrzebuje chwili wytchnienia. Najlepiej w wygodnym fotelu i z ulubionym czasopismem w dłoni. 

Okładka EdW 01/2025

W bieżącym wydaniu Elektroniki Dla Wszystkich prezentujemy drugą część opisu zgrzewarki kondensatorowej CD Welder. Przedstawimy ponadto opis projektu generatora sygnału AM-FM DDS o bardzo imponującej precyzji kalibracji. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem układowym, gotowym do zbudowania i użycia będzie przetwornica impulsowa do zasilania (nie tylko!) paneli LED sporej mocy oraz konwersji poziomów napięć stałych przy zapewnieniu sporej wydajności prądowej. Z kolei sympatycy mniej zaawansowanych, ale za to dużo prostszych w realizacji gadżetów po raz kolejny będą mieli okazję znaleźć coś w sam raz dla siebie. Pierwszy z gadżetów to wolnowar, który z pewnością zaciekawi amatorów zdrowej żywności. Dzięki niestandardowemu sterowaniu klasycznej grzałki przenośnej kuchenki elektrycznej, będą oni mieli okazję upichcić zdrowy posiłek, w domowym zaciszu, lub też w plenerze, korzystając z niewyczerpanych źródeł zielonej energii. Ponadto publikujemy kolejne materiały dla sympatyków audio (następny odcinek poświęcony budowie analogowego wokodera), materiał o logarytmicznych i wykładniczych wzmacniaczach operacyjnych oraz sporo innych ciekawych treści. 

W cyklu dla najmłodszych pozycja specjalna: gadżet, który, z jednej strony jest odpowiedzią na list Czytelnika, z drugiej pozwoli rozbudować sprzęt audio w pokoju Juniora o błyskające w takt odtwarzanej muzyki diody LED. Ponadto zrealizowane zostanie to w sposób całkowicie bezpieczny dla elektroniki posiadanego sprzętu audio jak i dla samego użytkownika. Niezła gratka i dla juniora i nastolatka!

Przyjemnej lektury!

Firma:
Tematyka materiału: ELEKTRONIKA DLA WSZYSTKICH, MAGAZYN, MIESIĘCZNIK, DLA ELEKTRONIKÓW, HOBBY
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Theremin
1/10 Lew Termen i Leon Theremin to ta sama osoba. Które nazwisko pojawiło się później?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"