Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Idą święta. Czy w aspekcie życzliwości i serdeczności wesprze nas AI?

Article Image
Insekty gromadzą się wokół światła, podobnie jak kibole gromadzą się wokół piłki nożnej. I choć kibolska atmosfera dla większości społeczeństwa ma zdecydowanie pejoratywny wydźwięk, podobny klimat charakteryzuje dziś prawdopodobnie większość internetowych forów, niezależnie ich tematyki, które przecież powstawały z myślą o wzajemnej międzyludzkiej pomocy i wymianie doświadczeń. Na to ciekawe zjawisko socjologiczne zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników, który zauważył, że „kiedyś było inaczej” a świat elektronicznych społeczności zdaje się zmierzać w niepokojącym kierunku. „Być może w niedalekiej przyszłości sztuczna inteligencja będzie tu miała duże pole do działania” – podsumowuje.

Temat AI (Artificial Intelligence) nie od dziś powoduje w ludziach z krwi i kości mieszane uczucia. Z jednej strony budzi strach, wynikający z obawy o utratę miejsc pracy, przejęcie kontroli przez algorytmy lub nadmierną inwigilację. Wiele osób obawia się także nieprzewidywalności sztucznej inteligencji i ryzyka, że wymknie się ona spod ludzkiej kontroli, co jest częstym motywem w literaturze i filmach science-fiction.

Z drugiej strony, AI wzbudza podziw, gdy widzimy jej zdolność do rozwiązywania złożonych problemów, takich jak przewidywanie chorób na podstawie analizy danych medycznych, automatyzacja procesów przemysłowych czy tworzenie sztuki i muzyki. Zachwyca również potencjałem wspierania badań naukowych i przyspieszania innowacji technologicznych, które mogą poprawiać jakość życia na skalę globalną.

W ostatnich tygodniach sporo społecznych emocji wzniecił głośny eksperyment medialny OFF Radia Kraków, ze zwolnieniami pracowników i przejęciem ich aktywności przez sztuczną inteligencję w tle. Z resztą, nie tylko on. „Sztuczna inteligencja ostatnio przetacza się przez świat ludzi pracujących głosem jak wielki walec” – stwierdził w pożegnalnym nagraniu Jarosław Juszkiewicz, lektor i dziennikarz radiowy, który pod koniec września bieżącego roku przestał być głosem nawigacji Google Maps. Nagranie kończy się ciepłą sentencją: „A ja mogę własnym, ludzkim głosem powiedzieć, chyba po raz ostatni: uśmiechnij się cudnie i kieruj się na południe, chociaż nie, kierujcie się także intuicją i sercem, bo tego jeszcze AI nie potrafi”.

Czy rzeczywiście „tego jeszcze AI nie potrafi”?

Choć zdrowy rozsądek i ludzka intuicja każą mocno w to wierzyć, list Czytelnika sugeruje, że chyba właśnie nadchodzą czasy, w których owej sztucznej inteligencji potrzebujemy bardziej, niż kiedykolwiek i bardziej, niż się nam to wydaje. Na co dzień, w zwyczajnych „ludzkich sprawach” (takich jak kultura osobista, czy zwyczajna uprzejmość), oraz wszystkich podobnych „ludzkich” tematach, w których jeszcze do niedawna człowiek zdawał się wieść prym. 

Okładka EdW 12/2024

Powyższym wstępem zachęcam Czytelników EdW (starszych i młodszych): podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat sztucznej inteligencji, kierując je na adres mailowy redakcji: redakcja@elportal.pl. Przeczytamy wszystkie, a ciekawią nas zwłaszcza te w kontekście, który tak bardzo zaintrygował naczelnego, oraz tego, czy czasem już teraz modele AI nie sprawiają wrażenia bardziej ludzkich względem drugiego człowieka, niż sam drugi człowiek. Najciekawsze z Waszych listów opublikujemy w rubryce Poczta na łamach najbliższych numerów EdW, kontynuując tym samym temat już rozpoczęty. 

Tymczasem zapraszamy do lektury opisów projektów i tekstów wciąż tworzonych myślą i ręką człowieka. Nieco bardziej wprawieni pasjonaci elektroniki, będą mogli dokończyć inteligentny podwójny zasilacz hybrydowy, zbudować zgrzewarkę, która umożliwia m.in. szybkie i efektywne zespajanie pakietów baterii, niemniej również im zaproponujemy tym razem zbudowanie czegoś bardziej na luzie. Macie ochotę na „Jednorękiego Bandytę”? Stworzenie własnego automatu do gier może okazać się nie lada gratką! Wrócimy też do tematu bardzo na czasie: czujników jakości powietrza.

Nie da się ukryć, że dla najmłodszych, okres świąteczno-noworoczny jest czasem bardzo szczególnym, w którym nie tylko lepi się śnieżne bałwany oraz pierogi z kapustą i grzybami, ale też tworzy najpiękniejsze wspomnienia. Sprawmy więc, by i tej aktywności nie musiała przejąć za nas w najbliższym czasie sztuczna inteligencja, aby okres ten stał się czasem pełnym radosnych dźwięków, zabaw na sankach i w śnieżnych zaspach, zapachu ciast, mandarynek i innych świątecznych przysmaków. A gdy już zmęczą nas zabawy ruchowe lub wystarczająco zmrozi chłód na podwórku, usiądźmy razem przy kubku gorącej herbaty z imbirem, tudzież gorącej czekolady, i zbudujmy z latoroślą jakieś zestawy świąteczne. Przegląd kilku bardzo prostych gadżetów tego rodzaju, z których budową przy wsparciu rodzica wyposażonego w materiał przygotowany w ramach cyklu EdW Junior, powinno poradzić sobie każde dziecko, nawet takie, które do tej pory nie miało żadnej styczności z montażem elektroniki. 

Radosnych, serdecznych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku, życzy wszystkim Czytelnikom redakcja EdW.

Firma:
Tematyka materiału: ELEKTRONIKA DLA WSZYSTKICH, MAGAZYN, MIESIĘCZNIK, DLA ELEKTRONIKÓW, HOBBY
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich listopad 2024
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki temperatury
1/10 Temperatura to
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"