Tematem okładkowym tego wydania jest wzmacniacz audio, który przy zastosowaniu odpowiednich głośników oferuje niebywałą moc aż 500 W RMS (!). Wzmacniacz ten charakteryzuje się ponadto niskim poziomem szumów i zniekształceń, a także wyposażony został w szereg zaawansowanych zabezpieczeń oraz system zautomatyzowanego chłodzenia.
Pozostając przy tematyce audio, prezentujemy też niezwykle przydatny układ do wielokanałowej ochrony głośników przed ich uszkodzeniem na skutek pojawienia się napięcia stałego na wyjściu wzmacniacza. Kolejnym opisanym urządzeniem jest wzmacniacz zasięgu klasycznego pilota na podczerwień, który, dzięki zamianie toru podczerwieni na tor radiowy, umożliwia sterowanie urządzeniami nawet z innego pomieszczenia.
To jednak nie wszystko! W ramach 22. wykładu na warsztat wzięliśmy teorię konwersji analogowo-cyfrowej, po czym głos oddaliśmy znawcy tematu, który opowie o zgodnym ze sztuką wykorzystywaniu tych przetworników w praktyce.
Zaprezentujemy także stroboskop RGB z Arduino, ciekawą i niebanalną zabawkę, która łączy zagadnienia elektroniki, fizyki i mechaniki. Projekt tematycznie łączy pokolenia, albowiem będzie można powspominać czasy wykorzystywania stroboskopów do regulacji zapłonu, skorzystać z dobrodziejstw druku 3D i pobawić się pisaniem programów dla Arduino. W rubryce DIY czekają natomiast dwa godne uwagi opracowania projektowe z zastosowaniem modułów radiowych LoRa (Long Range). Jedno z nich opisuje sieć mesh, podobną do ZigBee, ale zrealizowaną w oparciu o moduły LoRa, dzięki czemu zasięg sieci wzrasta z około 100 m (ZigBee) do kilkudziesięciu kilometrów (LoRa). Ponadto w tym numerze zaprosimy Was w fascynującą podróż przez historię i technologię przesyłania na odległość i wyświetlania ruchomych obrazów, a chwilę później, w ramach artykułu obiecanego jednemu z Czytelników w rubryce „Poczta” z numeru EdW 7/2024, zabierzemy Was na przechadzkę alejkami współczesnej hali produkcyjnej. W przemysłowych klimatach zaskoczymy Was kilkoma wybranymi aspektami specyfiki projektowania płytek drukowanych pod wymagania produkcji seryjnej.
Młodszych Czytelników zapraszam na kolejne spotkanie z cyklu EdW Junior. Tym razem zmontujemy intrygującą zabawkę, która pozwoli pobawić się nieco dźwiękiem.
Życzymy Wam, drodzy Czytelnicy, młodzi ciałem i duchem, przyjemnej lektury i inspirujących chwil z naszym ulubionym czasopismem!