Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Elektor w EdW

Article Image
Nawiązaliśmy współpracę z holenderskim magazynem „Elektor”. To wielkie wydarzenie w rozwoju „Elektroniki dla Wszystkich”. Zaawansowanym elektronikom nie trzeba przedstawiać „Elektora”, który istnieje już ponad 60 lat i dociera do najdalszych zakątków świata. Pismo powstało w Holandii, ale później miało wydania we wszystkich niemal liczących się językach świata – angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, włoski, portugalski (Brazylia), grecki i... również polski.

Wydawnictwo AVT wydawało polską wersję „Elektora” w latach dziewięćdziesiątych. Niektóre projekty miały oszałamiające powodzenie. Pamiętam jak bardzo trafiła w potrzeby rynku publikacja schematu układu przywracającego synchronizację obrazu na kanale telewizji satelitarnej Filmnet, który nadawał atrakcyjne filmy, w tym pozycje dla dorosłych. Był to świat analogowy, więc kodowanie polegało na powodowaniu niestabilności synchronizacji obrazu, a projekt dekodera opublikowany w „Elektorze” tę synchronizację przywracał. Kilka tygodni po naszej publikacji zobaczyłem na Wolumenie spory tłumek kłębiący się przy ciężarówce, z której sprzedawano te dekodery. Rozchodziły się jak świeże bułeczki, chyba po 1,5 mln zł, jeśli dobrze pamiętam (obecnie 150 zł). Konstrukcje „Elektora” zawsze wyróżniały się atrakcyjną tematyką i starannym dopracowaniem.

Okładka EdW 05/2023

Na początek naszej współpracy publikujemy projekt wzmacniacza klasy High-End. To zmodyfikowana konstrukcja wzmacniacza „Elektora” sprzed 30 lat. Ten nowy wzmacniacz, nazwany Fortissimo – 100, swoimi parametrami zadowoli audiofilów, w szczególności ma śladowo małe zniekształcenia. Z drugiej strony, majsterkowicze docenią prostotę jego konstrukcji – zastosowano wyłącznie elementy przewlekane. Jeśli montaż jest wykonany starannie, bez błędów, to wzmacniacz działa prawidłowo od pierwszego włączenia, nie wymaga żadnych regulacji. Jak pisze autor projektu, może nie jest to projekt do zrealizowania przez początkujących, ale opis jest na tyle szczegółowy, że praktycznie każdy elektronik – hobbysta z pewnym doświadczeniem powinien sobie poradzić z jego budową. Jak to zwykle bywa z projektami tego rodzaju jest sporo prac mechanicznych, dość wyrafinowanych jak na przeciętne umiejętności mechaniczne elektronika. Spokojnie, dasz radę, bo cały proces montażu sfilmowano krok po kroku i możesz go obejrzeć na kanale YouTube należącym do „Elektora”. „Elektor” oferuje też kompletny kit wzmacniacza Fortissimo – 100, zawierający zestaw płytek PCB wysokiej jakości, radiator, inne części mechaniczne i wszystkie elementy elektroniczne. Kit zawiera części do zbudowania wzmacniacza mono, a więc dla stereo potrzebne są dwa kity. Proszę o listy od Czytelników, którzy zdecydują się zbudować Fortissimo – 100. Mam nadzieję, że wybór tego projektu na dobry początek naszej współpracy z „Elektorem” okaże się fortunny. Proszę też o wszelkie uwagi dotyczące „Elektora” i naszej współpracy. Szczególnie ciekaw jestem, czy ktoś jeszcze pamięta polskiego „Elektora” z lat dziewięćdziesiątych.

Firma:
Tematyka materiału: ELEKTRONIKA DLA WSZYSTKICH, MAGAZYN, MIESIĘCZNIK, DLA ELEKTRONIKÓW, HOBBY, ELEKTOR
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"