Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Edukacja w EdW

Article Image
Coś się kończy, coś się zaczyna – to tytuł opowiadania Andrzeja Sapkowskiego, czasami interpretowany jako przyznanie przez autora „wiedźmińskiej sagi”, że zakończył ją, gdy mu się znudziła. W tym wydaniu EdW kończy się wieloletni cykl Piotra Góreckiego – „Szkoła Konstruktorów”. Ogromna wiedza i wybitny talent belferski Autora nigdzie tak nie błyszczały jak w „Szkole Konstruktorów”.

Jednak wszystko ma swój koniec, po którym zawsze coś nowego się zaczyna. W EdW już od kilku miesięcy publikujemy cykle dydaktyczne trzech charyzmatycznych popularyzatorów elektroniki, autorów w brytyjskim „Practical Electronics”. Pora przedstawić ich sylwetki Czytelnikom EdW. Z króciutkich biogramów, które prezentuję niżej, można się dowiedzieć, że każdy z nich ma kilkadziesiąt lat praktyki i jest uznanym ekspertem w swoim segmencie elektroniki. Trudno przecenić klasę tych autorów. Gdy czytam tekst o thereminach napisany przez najwybitniejszego obecnie na świecie konstruktora tych instrumentów, to wiem, że Jake Rothman dzieli się ze mną unikalną wiedzą, opartą na własnym przeogromnym doświadczeniu konstruktora. Gdy czytam tutorial Mike’a Tooleya, to wiem, że napisał to dla mnie autor wielu podręczników, uznanych w świecie bestsellerów. Ian Bell, doktor nauk technicznych, ponad 30 lat pracy wykładowcy i naukowca mówi samo za siebie.

Tutoriale w EdW to liga światowa, a jednak potrzebna jest też rubryka oparta na bliższym kontakcie z Czytelnikami. Odpowiedzią na tę potrzebę ma być nowa rubryka „Edukacja w EdW”. Składa się z dwóch części – Wykład i Konsultacje. Nie jest to serial. W każdym wydaniu EdW proponujemy autonomiczny temat wykładu. W tym wydaniu jest temat „Od mikroprocesorów do mikrokontrolerów”. Wiadomo, temat przeogromny, więc wymaga ociosania według pewnych kryteriów.

Okładka EdW 12/2022

Kryteria wynikają z założonego celu wykładu. Otóż nie tworzymy podręcznika elektroniki, tylko próbujemy „posklejać” różne elementy wiedzy o określonym temacie, by Czytelnika zainteresować i dać minimum wiedzy przydatnej w praktyce konstruktorom. A druga część – Konsultacje, to otwarte drzwi dla każdego Studenta z każdym pytaniem. Tu pojawia się sprawa najważniejsza. Potrzebujemy interakcji, czyli sprzężenia zwrotnego. Piszcie do nas listy z pytaniami do Konsultanta, a także z propozycjami tematów wykładów. Bez interakcji nie damy rady, bo nie da się na dłuższą metę wykładać do pustej sali. Dlatego wdzięczność za Waszą aktywność będziemy wyrażali konkretnie. Za każdy list o długości nie krótszej niż tweet wysyłamy darmowe e-wydanie kolejnego numeru EdW (prenumeratorom EdW proponujemy e-wydanie dowolnego tytułu czasopisma na www.ulubionykiosk.pl). Proszę też zwrócić uwagę na Quizy – to nowość w EdW. Quizy są równolegle publikowane na www.Elportal.pl/quizy, gdzie również podajemy ich rozwiązania.

Prezentacja autorów cykli tematycznych w dziale Tutoriale

Jake Rothman

Jake Rothman - światowy autorytet w konstrukcjach sprzętu muzycznego i audio – od theremina do kolumn głośnikowych. Na sprzęcie jego konstrukcji grali wybitni muzycy, tacy jak Goldfrapp, The Beastie Boys, Super Furry Animals, Mark Almond, Supergrass. Wykładowca w University of South Wales. Jeszcze w 1995 roku publikowaliśmy w „Elektronice Praktycznej” jego artykuł o wzmacniaczu lampowym – konstrukcji teraz legendarnej.

Mike Tooley

Mike Tooley - od ponad 30 lat wykłada elektronikę i awionikę dla inżynierów i techników. Był dziekanem wydziału Engineering w Brooklands College, Surrey, UK. Autor kilkunastu podręczników elektroniki i awioniki. Jego książka „Electronic Circuits: Fundamentals and Applications” miała wiele wydań i stała się światowym bestsellerem.

Ian Bell

Ian Bell - doktor nauk technicznych. Wybitny naukowiec i wykładowca od 35 lat w University of Hull – School of Engineering, UK. Autor 60 publikacji naukowych, dotyczących modelowania układów analogowych, architektury chipów multiprocesorowych i generowania testów układów analogowych.

Firma:
Tematyka materiału: ELEKTRONIKA DLA WSZYSTKICH, MAGAZYN, MIESIĘCZNIK, DLA ELEKTRONIKÓW, HOBBY
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich grudzień 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"