Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Historyczne wydanie Elektroniki dla Wszystkich

Article Image
Kwietniowe wydanie Elektroniki dla Wszystkich rozpoczyna przełomowe zmiany w tym niezwykle popularnym i ciągle rozwijającym się miesięczniku dla elektroników i pasjonatów DIY. W numerze 12 najciekawszych projektów na świecie, publikowanych we współpracy z najbardziej renomowanymi czasopismami zagranicznymi i autorami z całego świata. EdW 4/2022 pojawi się w kioskach 29 marca. E-wydanie jest dostępne już teraz na www.ulubionykiosk.pl.

Przełom

Czas na zmiany. Chciałoby się powiedzieć, że od tego wydania Elektronika dla Wszystkich jest „ta sama, ale nie taka sama”. Starsi Czytelnicy pamiętają to hasło z czasów PRL, gdy po kolejnych „błędach i wypaczeniach” odnawiano oblicze Partii. W liczącej ponad ćwierć wieku historii EdW było wiele modyfikacji, zmian graficznych, itp. Tym razem dokonujemy zmiany przełomowej, przestawiamy EdW na nowe tory, by mogła istnieć i rozwijać się kolejne dziesiątki lat. Wszyscy wiemy jak poważnym zagrożeniem dla prasy papierowej stał się Internet. A jednak w segmencie prasy „special interest”, skierowanej do niszowych targetów czytelniczych, wiele tytułów prosperuje bardzo dobrze, a niektóre nawet rozwijają się i zwiększają swój zasięg. Kluczem do wyjaśnienia tego fenomenu jest słowo jakość. 

W czasopiśmie papierowym odpowiedzialność za słowo jest nieporównywalnie większe niż w serwisie internetowym. Co na papierze napisane i toporem nie wyrąbiesz, a w Internecie przeczytany przed chwilą tekst, już jutro może być radykalnie zmieniony lub usunięty. 

Większa odpowiedzialność za słowo implikuje wyższą jakość artykułów i większe zaufanie Czytelników. Wydawca czasopisma specjalistycznego może się nie obawiać konkurencji Internetu, jeśli uświadomi sobie te przewagi i właściwie zdefiniuje jakie potrzeby Czytelników jego czasopismo ma zaspokajać. To kluczowe pytanie, na które my mamy jasną odpowiedź:

W Internecie dowiesz się wszystkiego, co chcesz wiedzieć,
a w czasopiśmie dowiesz się co powinieneś wiedzieć.

W Internecie jest wszystko. Są tysiące projektów i tutoriali dla elektroników zaawansowanych i początkujących. Przez 100 lat nie opublikujemy w EdW tyle materiału, ile w jeden dzień można znaleźć w Internecie. Stąd wynika prosty wniosek dla wydawcy. Elektronika dla Wszystkich powinna spełniać funkcję selekcjonera, podobną do roli coacha w klubie piłkarskim, który ciągle poszukuje na całym świecie najlepszych piłkarzy na jakich stać klub i bezustannie dokonuje ich selekcji. Można to w skrócie ująć hasłem:

Globalizacja + Selekcja

EdW ma być dla Czytelników przewodnikiem po najlepszych na świecie projektach i tutorialach dla elektroników i pasjonatów DIY. To jest nasza misja. Jak ją realizujemy? Tak samo jak coach klubu piłkarskiego, tj.:

  • przez współpracę z innymi klubami, czyli redakcjami podobnych do EdW czasopism z całego świata.
  • przez współpracę bezpośrednią z autorami z całego świata.

EdW składa się z trzech sekcji tematycznych:

  1. Projekty dla elektroników,
  2. DIY dla wszystkich,
  3. Tutoriale.

Okładka Elektronika dla Wszystkich 4-2022

Projekty dla elektroników pochodzą z renomowanych czasopism z kilku kontynentów. Licencja na te artykuły daje nam gwarancję, że publikujemy projekty sprawdzone przez współpracujące z nami redakcje, jest to gwarancja jakości.

DIY dla wszystkich opiera się nie tylko na współpracy z redakcjami, ale też na współpracy bezpośredniej z autorami. Są to projekty wybierane z tysięcy artykułów publikowanych w Internecie, zwykle na stronach open source. W uzgodnieniu z autorami publikujemy pełne wersje ich projektów DIY w serwisie Elportal.pl. Skróty najbardziej interesujących projektów prezentujemy na łamach EdW w rubryce DIY dla wszystkich.

Projekty DIY nie wymagają od konstruktora solidnej wiedzy elektronicznej. Opierają się głównie na kodowaniu płytek Arduino i Raspberry Pi. Ten nurt realizacji pasji konstruktorskich rozwija się burzliwie w ostatnich latach.

Wybór projektów DIY do publikacji nie jest łatwym zadaniem. Trudno zdefiniować kryteria takiej selekcji. Dlatego na Elportalu publikujemy znacznie więcej projektów DIY, niż jesteśmy w stanie zaprezentować w EdW. Nasz internetowy zbiór tych projektów, nazwany DIY plus, jest dostępny wyłącznie dla prenumeratorów EdW. Po upływie kilku miesięcy od daty wprowadzenia do zbioru DIY plus, te projekty są otwierane dla wszystkich użytkowników Elportalu. Jak widzimy, rubryka DIY funkcjonuje na zasadach synergii czasopisma ze stroną internetową.

Trzecia sekcja EdW, pod nazwą Tutoriale, zawiera teksty autorskie wybitnych popularyzatorów wiedzy, której łakną adepci elektroniki. Mamy tu zarówno autorów zagranicznych jak i krajowych, wśród których prym wiedzie Wasz ulubiony autor, wieloletni Redaktor Naczelny EdW – Piotr Górecki.

Tyle podstawowych zmian w EdW. Stały się one możliwe dzięki inspirującej współpracy z redaktorami czołowych na świecie czasopism dla elektroników.

Za to wsparcie szczególnie wdzięczny jestem Redaktorom Naczelnym najlepszych czasopism na trzech kontynentach (Europa, Australia, Azja):

  • Matt Pulzer (Practical Electronics – UK),
  • Nicholas Vinen (Silicon Chip – Australia),
  • Raul Chopra (Electronics For You – Indie).

Jeszcze jedna bardzo ważna uwaga. Nie z lenistwa i nie dla oszczędności wszystkie schematy elektryczne i blokowe w artykułach autorów zagranicznych pozostawiamy w wersji oryginalnej. Przerysowywanie schematów zgodnie z polskimi normami nie ma sensu, bo polski elektronik, jeśli chce się rozwijać, musi umieć czerpać wiedzę fachową ze źródeł anglojęzycznych. Nie istnieje elektronika polska, jest tylko elektronika światowa, dostępna w języku angielskim. 

Choć jestem pewny, że dobrze odczytujemy znaki czasu i zmiany w EdW idą we właściwym kierunku, to jednak z drżeniem serca czekam na reakcje Czytelników.

Proszę o listy pod adresem info@elportal.pl.
Prof. Wiesław Marciniak

PS Będę też bardzo wdzięczny tym Czytelnikom, którzy zechcą wypełnić opublikowaną na Elportalu ankietę z pytaniami o stopień zainteresowania poszczególnymi artykułami w tym wydaniu EdW. Twoje oceny będą dla nas istotną wskazówką w jakich kierunkach należy rozwijać tematykę EdW.

Firma:
Tematyka materiału: Elektronika dla Wszystkich, magazyn, miesięcznik, dla elektroników, hobby
AUTOR
Źródło
ulubionykiosk.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"