Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Know-how. Ogranicznik prądu akumulatora

Article Image
Za pomocą tego obwodu można ograniczyć prąd, jaki dostarcza akumulator 12 V lub 24 V, do bezpiecznej wartości. Jeśli zasilasz obwody eksperymentalne z akumulatora, jest to niezbędny element bezpieczeństwa!

Pomysł na taki obwód zrodził się, gdy zobaczyliśmy na YouTube film, w którym dumny ojciec pokazuje, jak jego syn bawi się niewielkim silnikiem 12 V. Aby zapewnić bezpieczeństwo i wykluczyć napięcia niebezpieczne ojciec zadbał o akumulator 12 V jako źródło zasilania, aby jego syn nigdy miał kontaktu z niebezpiecznym napięciem sieciowym.

Wydaje się to dosyć bezpiecznym rozwiązaniem, ale tak nie jest. Co się stanie, jeśli syn spowoduje zwarcie akumulatora podczas eksperymentów? Akumulator ma bardzo niski opór wewnętrzny, w wyniku czego przewody rozgrzeją się i zapalą po kilku sekundach. Takiej katastrofie można łatwo zapobiec, instalując zwykły bezpiecznik na dodatnim zacisku akumulatora. Ale ciągła wymiana bezpieczników nie jest zbyt wygodna.

Zaprezentowany obwód podłącza się do wyjścia akumulatora 12 V lub 24 V. Za pomocą potencjometru ustawiamy maksymalny prąd, jaki akumulator może dostarczyć (maksymalna wartość wynosi 2 A). Maksymalną wartość prądu można łatwo zmienić, aby była odpowiednia do różnych zastosowań. Dzięki temu całkowicie niemożliwe jest wystąpienie niebezpiecznych sytuacji, nawet jeśli na wyjściu obwodu wystąpi zwarcie.

Obwód wyposażony jest także w zieloną i czerwoną diodę LED. Pierwsza świeci, gdy pobierany prąd jest mniejszy od ustawionej wartości, druga świeci, gdy działa ogranicznik prądu.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Ogranicznik prądu akumulatora, Zasada działania ogranika prądu, połączenia uziemiające, Praktyczny obwód, Obwód sygnalizacji, Budowa obwodu, Regulacja obwodu
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich grudzień 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"