Elektronika jest nieodłącznym elementem nowoczesnych sił zbrojnych. W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę w różnych aspektach obronności, począwszy od zaawansowanych systemów komunikacyjnych i rozpoznania po precyzyjne moduły kontroli uzbrojenia. Elektronicy, pracujący w sektorze zbrojeniowym, stawiają w związku z tym szczególne wymagania przed technologiami, które stosują.
Kluczowymi wymaganiami w tym sektorze jest bezpieczeństwo i niezawodność. Wymaganie to ma swoje odzwierciedlenie w ofercie na targach, szczególnie w ofercie złącz. Na targach można było zobaczyć szereg firm, które prezentowały ofertę światowych potentatów w zakresie elementów rozłącznych przeznaczonych do najtrudniejszych zastosowań. Oprócz tego prezentowano także różne technologie diagnostyczne dla modułów elektronicznych, jakie stosować można podczas produkcji, by zagwarantować odpowiedniej jakości gotowe moduły. Ofertę tego rodzaju usług uzupełniała oferta narzędzi do lutowania i napraw, która pozwala zachować najwyższe standardy produkcji.
Drugim aspektem, który widoczny był na targach, były pomiary ulotów elektromagnetycznych i zakłóceń EMI. Wojskowe normy wymagają precyzyjnego pomiaru emitowanych i przewodzonych zakłóceń elektromagnetycznych w urządzeniach, które często są bardzo gęsto upakowane i pracują przy wysokich częstotliwościach.
Arrow Electronics
Firma Arrow Electronics to globalny dystrybutor elementów elektronicznych oraz dostawca usług i rozwiązań technologicznych. Arrow Electronics oferuje szeroki zakres produktów elektronicznych i usług w obszarach takich jak elektronika, automatyka przemysłowa, systemy zasilania, komponenty elektroniczne, także dla przemysłu zbrojeniowego i wiele innych.
Główne obszary działalności firmy Arrow Electronics, które prezentowały były na MSPO to układy scalone, zwłaszcza układy programowalne oraz złącza. Jeśli chodzi o tę pierwszą grupę elementów, na stoisku Arrow Electronics porozmawiać można było z przedstawicielami firm takich jak Analog Devices, Microchip czy Intel, którzy prezentowali swoje rozwiązania. Arrow Electronics jest oficjalnym dystrybutorem produktów wszystkich trzech firm.
Wśród prezentowanych układów dominowały FPGA i układy radiowe. Nie powinno to dziwić, zważywszy na charakter targów – układy programowalne są często stosowane w sprzęcie wojskowym z kilku powodów, głównie z uwagi na ich elastyczność i programowalność (FPGA można programować i dostosowywać do różnych zadań bez zmian w sprzęcie) oraz szybkość działania (FPGA są znane z wysokiej wydajności i możliwości do pracy w czasie rzeczywistym), co jest istotne w przypadku systemów korzystających z algorytmów AI czy analizujących dane radiowe.
Analog Devices prezentowało na swoim stanowisko demo na żywo modułu ADALM-PLUTO, który jest dedykowany do aktywnego uczenia w zakresie systemów RF. Moduł ten, pomaga studentom kierunku poznać podstawy radia definiowanego programowo (SDR), technologii radiowych (RF) i komunikacji bezprzewodowej. Moduł ten, zaprojektowany został dla studentów na różnych poziomach zaawansowania i z różnym poziomem wiedzy. Może być wykorzystywany zarówno w nauczaniu prowadzonym przez instruktora, jak i w samodzielnej nauce samodzielnej. Towarzyszy mu oprogramowanie PlutoSDR, które działa jak przenośna pracownia, która może wzbogacić proces nauki. PlutoSDR może współpracować z wieloma innymi pakietami, takimi jak MATLAB czy Simulink. Sam system posiada intuicyjny interfejs graficzny, który umożliwia szybszą naukę, efektywną pracę i eksplorację nowych technologii RF.
Moduł ten ma niezależne kanały odbiorcze i nadawcze, które mogą działać w trybie pełnego dupleksu. Moduł może generować i pobierać sygnały analogowe RF w zakresie od 325 MHz do 3800 MHz z prędkością próbkowania do 61,44 mega próbek na sekundę (MSPS). PlutoSDR jest na tyle mały, że zmieści się w kieszeni, jest całkowicie niezależny i zasilany przez USB z domyślnym oprogramowaniem. Dzięki obsłudze sterowników libiio, PlutoSDR jest kompatybilny z systemami OS X, Windows i Linux, co pozwala uczyć się i eksplorować świat RF na różnych urządzeniach. Moduł ten posiada wiele zintegrowanych przykładów i pozwala między innymi na odbieranie informacji o pozycji statków powietrznych poprzez ADS-B, odbieranie obrazów satelitarnych NOAA i Meteor-M2, analizę sygnałów systemu GSM, odbieranie sygnałów TETRA, dekodowanie pagerów i wiele innych.
Zestaw deweloperski bazujący na układzie Intel Cyclone V, który zaprojektowany został do prototypowania i rozwoju różnych technologii, dzięki możliwości podłączania dalszych modułów rozszerzeń. Na pokładzie znajduje się układ FPGA z 85 000 elementami logicznymi oraz dwurdzeniowy procesor ARM Cortex-A9. Na zdjęciu pokazano moduł z wpiętą płytką rozszerzeń z układem ADRV9002, który jest wysoce zintegrowanym nadajnikiem i odbiornikiem RF z podwójnymi kanałami nadawczymi, odbiorczymi, zintegrowanymi syntezatorami oraz funkcjami przetwarzania sygnałów cyfrowych.
Transceiver ten zaprojektowany został pod kątem optymalizacji systemów RF. Układ jest konfigurowalny i idealnie nadaje się do wymagającego sprzętu o niskim zużyciu energii, przenośnego i zasilanego bateryjnie. ADRV9002 działa w zakresie od 30 MHz do 6000 MHz i obejmuje pasma UHF, VHF, przemysłowe, naukowe i medyczne (ISM), a także pasma częstotliwości komórkowej, zarówno w trybie TDD, jak i FDD. Dołączony do płytki deweloperskiej DataStorm DAQ moduł z tym transceiverem zawiera wszystkie elementy potrzebne do zestawienia kompletnego toru RF.
Platforma DataStorm DAQ zawiera przykładowe projekty i narzędzia, takie jak kod HDL, sterowniki urządzeń i przykłady projektów referencyjnych, które pozwalają na szybkie tworzenie własnych prototypów, co pozwala na skrócenie czasu rozwoju nowych systemów.