Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Alarm na złodzieja pojazdu - z powiadomieniem GSM

Article Image
Elmax
Ten projekt jest prostym powiadomieniem GSM w zastosowaniu jako alert w reakcji na „jakieś zdarzenie”. W tym przypadku przewidziano, aby system wysłał ostrzegawczy SMS na zdefiniowany numer telefonu komórkowego w przypadku próby kradzieży pojazdu.

Definiując inaczej „zdarzenie” układ ten może mieć szersze zastosowanie. W projekcie wykorzystano mikrokontroler na płytce Arduino Nano oraz moduł GSM SIM800L.

Opis układu i jego działanie

Schemat poza modułami Arduino i nadajnikiem GSM zawiera raptem parę elementów oraz 5-cio woltowy zasilacz o wydajności prądowej 2 A. 5 V to nominalne zasilanie dla Arduino, SIM800L zasila napięcie obniżone do 4,3 V. Oprócz zmontowania hardware-u wg zamieszczonego schematu, należy wgrać program (szkic) do mikrokontrolera na Arduino. Kolejnym krokiem jest podłączenie zasilania i sprawdzenie czy układ działa zgodnie z założeniami. Niezbędna jest także karta SIM, która pozwoli na korzystanie z sieci telefonii komórkowej. Na module GSM SIM800L przewidziano slot dla karty w rozmiarze „mikro”. Karta SIM powinna zarejestrować się automatycznie i po włączeniu zasilania switchem S1 układ powinien połączyć się z siecią domową w przeciągu kilku sekund. Na modemie SIM800L zainstalowano diodę LED dla wskazania, czy proces ten przebiegł pomyślnie. Jeśli nastąpi poprawne połączenie, dioda ta powinna mrugać raz na dwie do trzech sekund (nie powinna świecić ciągle). 

W celu przepisania kodu źródłowego programu z komputera do Arduino, wykorzystujemy typowy kabel USB (mikro-USB od strony Arduino). Szkic programu jest dostępny pod nazwą GSMsecurity.ino. Po przepisaniu kodu, kabel USB można usunąć i podłączyć zasilacz 5 V/2 A. W projekcie przewidziano dwie dodatkowe diody LED. LED1 sygnalizuje obecność zasilania, LED2 podłączono do wyjścia D12 Arduino Nano i jej wykorzystanie przewidziano w programie jako Status systemu.

Wśród niewielu elementów interfejsu między Arduino i modemem GSM są: rezystory R1 do R5, dioda D1 i kondensator C1. R1 i R2 ograniczają prąd diod odpowiednio LED1 i LED2. R3 do R5 można nazwać (nieco górnolotnie) prostym translatorem poziomów logicznych między oboma współpracującymi modułami. Dioda D1 obniża o 0,7 V zasilanie 5-cio woltowe zgodnie z wymogami modemu GSM, a C1 to kondensator elektrolityczny filtrujący to zasilanie. 

Wyzwolenie alarmu przewidziano na wejściu D9 Arduino. Aktywny jest stan niski i może pochodzić z dowolnego źródła. Tu przewidziano wejście na złączu CON2. Sekwencją zdarzeń (w reakcji na niski stan D9) jest wysłanie alertu informacji na wpisany w układzie numer telefonu komórkowego. Konkretne zastosowanie układu będzie zależało od tego, jak wygenerujemy impuls wyzwalający. Tu przewidziano, iż układ poinformuje o próbie kradzieży pojazdu, aczkolwiek zastosowanie może być znacznie szersze.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Do pobrania
Download icon Alarm na złodzieja pojazdu - z powiadomieniem GSM
Firma:
Tematyka materiału: alarm, GSM, SMS, SIM800L, Arduino Nano, NE555
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich sierpień 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"