Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Ekstremalny zasilacz TRACO z oferty AMTEK

Article Image
W ofercie firmy AMTEK możemy znaleźć całą gamę produktów TRACO. Firma to specjalizuje się w układach zasilających. Jedną z interesujących serii jej produktów jest rodzina zasilaczy TEX120.

Tytułowe urządzenie to zasilacz 230 VAC na 12 VDC albo na 24 VDC. Brzmi niewinnie, ale tak naprawdę to bardziej połączenie czołgu z łodzią podwodną wśród zasilaczy. Nasz bohater to izolowany zasilacz zaprojektowany do użycia w naprawdę ekstremalnie wymagających środowiskowo urządzeniach. Obudowę stanowi aluminiowy odlew odporny na działanie wody, pyłów, oleju i lodu w stopniu spełniającym wymagania klas IP67 i NEMA 4X. Dodatkowo jest ona radiatorem pozwalającym na pracę przy pełnej mocy bez dodatkowego chłodzenia w temperaturze otoczenia wynoszącej do 60°C. Wymiary zasilacza przedstawia ilustracja 1 zaczerpnięta z karty katalogowej (jest ona dołączona do tego artykułu).

Wymiary zasilacza

Zastosowane złącza elektryczne są dobrane do posiadanych przez zasilacz certyfikatów i po podłączeniu przewodów całość nadal „trzyma jakość”, to znaczy, że praktycznie można trzymając za przewody wrzucić zasilacz do betoniarki z cementem, dosypać soli, włączyć betoniarkę i zacząć w nią rzucać kamieniami. Certyfikowana odporność mechaniczna na wibracje jest tak wysoka, że producent przewiduje montaż bezpośrednio na obudowie maszyn przemysłowych i obejmuje urządzenie trzyletnią gwarancją. Zasilacz posiada certyfikaty przeciwwybuchowe ATEX (klasa I, strefa 2) umożliwiające pracę w strefach zagrożonych wybuchem. 

Pod względem elektrycznym opisywane urządzenie to zasilacz sieciowy napięcia stałego dostępny w dwóch wykonaniach o następujących parametrach nominalnych:

  • TEX 1210-112 – 230 VAC/12 VDC (96W),
  • TEX 120-124 – 230 VAC/24 VDC (120W).

W rzeczywistości napięcie zasilające przy którym zasilacz utrzymuje wszystkie parametry elektryczne to zakres od 85 VAC do 264 VAC przy częstotliwościach od 47 HZ do 63 Hz. Dodatkowo zasilacz może pracować przy zasilaniu napięciem stałym z zakresu od 85 VDC do 375 VDC. Napięcie wyjściowe można regulować dostępnym po otworzeniu obudowy potencjometrem w zakresie od 12 VDC do 15 VDC (i od 24 VDC do  28 VDC). Stabilizacja napięcia wyjściowego pracuje prawidłowo nawet bez dołączonego zewnętrznego odbiornika, zasilacz jest zabezpieczony przez zwarciem zacisków wyjściowych, oraz przez zbyt wysokim napięciem zasilania, może pracować w temperaturach otoczenia od (-40°C) do 85°C.

Szczegółowe parametry elektryczne znajdziemy w karcie katalogowej. Przy jej lekturze warto zwrócić uwagę na stronę 3, paragrafy „Safety Specifications” i „EMC Specifications”, gdzie wymienione są normy i certyfikaty które urządzenie spełnia. Jest ich około pięćdziesięciu; producent udostępnia certyfikaty do wglądu na swojej stronie domowej

Podsumowując, jest to niezwykle solidny zasilacz i to w sensie tak elektrycznym, jak i bardzo szeroko rozumianym mechanicznym.

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: AMTEK spol. s r.o.
Tematyka materiału: Zasilacz odporny na wszystko
AUTOR
Źródło
amtek.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"