Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Szybki bezpiecznik topikowy 8 A z oferty firmy Gembara

Article Image
W ofercie firmy Gembara możemy znaleźć różnorodne bezpieczniki, w tym wykonania szybkie z serii “rapidplus” produkowane przez hiszpańską firmę DF Electric.

Bezpieczniki pełnią istotną rolę w praktycznie każdym urządzeniu i instalacji elektrycznej. Występują w bardzo szerokim zakresie napięć i natężeń nominalnych oraz typów charakterystyki. Pozwala to dobrać odpowiedni model do planowanego zastosowania. 

W przypadku ochrony urządzeń elektronicznych takich jak na przykład prostowniki, UPSy, przetwornice czy sterowniki silników stosuje się bardzo szybkie bezpieczniki klasy gR zapewniające ochronę przed przetężeniami i odpowiednią charakterystykę. Bezpiecznik tego typu o prądzie nominalnym 8 A jest przedstawiony na Ilustracji 1.

Bezpiecznik rapidplus 10×38

Jest to szybki bezpiecznik topikowy rapidplus B10X38SS. Jego prąd nominalny to 8 A przy napięciu 690 VAC. Tytułowa “szybkość” tego bezpiecznika wynika z kształtu jego charakterystyki, która jest przedstawiona na Ilustracji 2.

Charakterystyka bezpieczników rapidplus 10×38

Czas na osi pionowej jest wyrażony w sekundach, a natężenie na osi poziomej w amperach. W przypadku “wolniejszych” bezpieczników zwłocznych charakterystyka jest taka, że przepalenie bezpiecznika wymaga dłuższego przepływu prądu o danej wartości niż dla bezpiecznika szybkiego.  

Dzięki zastosowaniu ceramicznej obudowy wytrzymałej na wysokie ciśnienia oraz udary termiczne ten bezpiecznik posiada zdolność wyłączania 100 kA przy napięciu 690 VAC. To znaczy, że potrafi skutecznie i bezpiecznie wyłączyć prąd o natężeniu 100 kA przy napięciu 690 VAC. To oczywiście nie są parametry pracy ciągłej. Oznacza to jednak, że jeżeli wystąpią (na przykład wskutek potężnego zwarcia) takie warunki, to ten malutki bezpiecznik nie ulegnie “zaspawaniu” czy eksplozji, ale skutecznie i bezpiecznie zatrzyma ten prąd. Obudowa ma długość 38 mm i średnicę 10 mm. Takie parametry elektryczne przy tak filigranowych rozmiarach, to naprawdę bardzo dobry wynik. Świadczy o dogłębnym opanowaniu przez producenta zjawiska powstawania i gaszeniu łuku elektrycznego pojawiającego się w chwili przepalania się bezpiecznika.

Warto zwrócić uwagę na to, że przy przepływie prądu nominalnego (8 A) bezpiecznik nie ulegnie przepaleniu w “rozsądnym” czasie. Na pewno nie wyłączy zasilania w czasie mniejszym niż 15 minut, a tak “naprawdę”, to raczej nie wyłączy w ogóle. Może się to wydawać mało intuicyjne, ale bezpieczniki to wbrew pozorom bardzo interesujące elementy i warto się z nimi zapoznać. Istotne jest poznanie parametru I2t wyrażającej ilość energii która stara się stopić przewodnik w bezpieczniku podczas przetężenia. Wartości między innymi tego parametru znajdziemy w dołączonej do artykułu karcie katalogowej.

Do pobrania
Download icon Katalog produktów Download icon Karta katalogowa
Firma: Gembara
Tematyka materiału: Super szybki bezpiecznik topikowy
AUTOR
Źródło
gembara.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"