Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Pełnookresowy mostek prostowniczy z oferty firmy Gembara

Article Image
W ofercie firmy Gembara możemy znaleźć scalony pełnookresowy mostek prostowniczy.

Przedstawiony na ilustracji tytułowej pełnookresowy mostek prostowniczy 1J4B41 może pracować przy napięciu do 600 V i prądzie wyjściowym 1 A. Schemat wewnętrzny układu i zasadę działania przedstawia ilustracja 1. 

Schemat wewnętrzny i zasada działania

Po podaniu napięcia przemiennego na wejście układu trafia ono na układ diod (D1, D2, D3, D4). W każdym półokresie przebiegu wejściowego przewodzą tylko dwie z czterech diod  (pozostałe dwie są wtedy spolaryzowane zaporowo). W górnej części ilustracji 1 są to diody D1 i D2, jednocześnie nie przewodzą diody D3 i D4. W kolejnym półokresie zmienia się znak napięcia na wejściu. Wobec tego diody D1 i D2 zostają spolaryzowane zaporowo (przestają przewodzić), zaczynają przewodzić diody D3 i D4 (te które poprzednio nie przewodziły). W kolejnym okresie to działanie powtarza się. Dzięki temu jak gałęzie są połączone z zaciskami wyjściowymi, na wyjściu otrzymujemy napięcie o wyprostowanie, czyli takie, które nie zmienia biegunowości. Na rysunku kierunek przepływu prądu jest zaznaczony strzałkami; niezależnie od polaryzacji napięcia wejściowego jest on stały.

Ten (i podobne) układ to jeden z prawdziwych “koni pociągowych” elektroniki, który od wielu lat jest wykorzystywany w naprawdę milionach zasilaczy prądu stałego. W dołączonej do tego artykułu karcie katalogowej znajdziemy jego szczegółowe parametry.

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: Gembara
Tematyka materiału: Mostek prostowniczy
AUTOR
Źródło
gembara.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki poziomu cieczy
1/10 Czujnik pływakowy:
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"