Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Szyny prądowe w skrócie

Article Image
Szyny łączeniowe, zwane grzebieniowymi albo prądowymi, to elementy przeznaczone do rozplanowania instalacji elektrycznych, w domach bądź zakładach przemysłowych. Wyjaśniamy w jaki sposób szyny te są zbudowane oraz jak działają.

Jak wygląda szyna prądowa?

Szyna prądowa to rodzaj niedużej listwy z cienkimi stykami łączeniowymi. Najmniejsze szyny mają do 12 styków. Ponieważ wybrane z nich przypominają z wyglądu grzebienie to określa je się mianem grzebieniowych. Oprócz szyn grzebieniowych wyróżnia się także: szyny prądowe sztyftowe ze stykami podobnymi do sztyftów, albo wydłużonych prętów oraz szyny prądowe widełkowe z miedzianymi stykami, którym nadaje się kształt widełek. Gdy szyna prądowa ma zbyt dużo wypustek, można ją skrócić szlifierką kątową czy brzeszczotem w celu spasowania jej do rozwiązań.

Przeznaczenie, zalety i działanie szyn prądowych

Szyny prądowe służą do doprowadzania prądu elektrycznego do odbiorników, które odnaleźć można w budynkach i pomieszczeniach.Rozmieszczają one aparaty modułowe w rozdzielnicy w taki sposób, by zmniejszyć wysoką liczbę przewodów, które plączą się między sobą. Zakup odpowiedniej szyny prądowej zapobiega konieczności ręcznego wykonywania mostków przy użyciu: końcówek tulejowych i kabli. Ważną zaletą szyn prądowych jest to, że dzięki większej przejrzystości układu elektrycznego, łatwiej jest znaleźć miejsce awarii przy naprawie. Szyny prądowe są więc użytecznym produktem, który jest zawsze wykorzystywany przez monterów instalacji elektrycznych. Warto pamiętać, że szyny prądowe nie są przeznaczone dla montażu aparatury elektrycznej w rozdzielnicy.

Logo firmy Markel
Firma: Markel
Tematyka materiału: energia elektryczna, instalacje elektryczne, Markel, styki miedziane, szyny łączeniowe, szyny prądowe,
AUTOR
Źródło
markel.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"