Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

STELPD01 - zintegrowany elektroniczny wyłącznik zasilania od ST

Article Image
Wyłącznik jest przeznaczony do zastosowań związanych z ochroną szyn zasilających. Jest w stanie precyzyjnie wykrywać i reagować na sytuacje przepięć i przetężeń prądu.

Napięcie jakie można podać na wejście układu (pin VIN) wynosi od 4 V do 16,8 V DC. Obciążenie do układu podłącza się do pinu VOUT.

Schemat blokowy układu STELPD01

Próg zadziałania zabezpieczenia nadprądowego ustala się za pomocą rezystora (RLIM) podłączonego do wyprowadzeń ILIM i VOUT. Maksymalny prąd ciągły jaki może przepływać przez układ przy temperaturze 25°C wynosi 5 A. Teoretycznie nie ma dolnego limitu ustalenia wartości zadziałania zabezpieczenia nadprądowego, ale powyżej wartości rezystancji 400 Ω, charakterystyka się spłaszcza i ustalenie progu zadziałania STELPD01 poniżej 1,2 A może być trudne lub niemożliwe.

Wykres zależności progu zadziałania zabezpieczenia nadprądowego od wartości rezystora RLIM

Układ posiada wyprowadzenie VG, do którego można podłączyć bramkę tranzystora MOSFET. Dzięki temu tranzystor działa jako zabezpieczenie przed prądem wstecznym.

Typowa aplikacja układu STELPD01 z tranzystorem zabezpieczającym przed prądem wstecznym

STELPD01 jest wyposażony w pin dV/dt, który służy do miękkiego startu (soft-start) układu. Wewnętrzny obwód dV/dt kontroluje szybkość narastania napięcia wyjściowego przy włączaniu. Wewnętrzny kondensator umożliwia stały czas narastania, ale do tego styku można dodać zewnętrzny kondensator w celu wydłużenia czasu narastania napięcia. Regulowany czas miękkiego startu jest bardzo przydatny w tych aplikacjach, w których jeden zasilacz obsługuje kilka obciążeń podłączonych do tej samej szyny zasilającej z  odpowiednikiem dużego obciążenia pojemnościowego.

Układ posiada również pin EN/Fault, który posiada podwójną funkcję: steruje wyjściem układu oraz dostarcza informacji o statusie urządzenia.

Schemat blokowy działania pinu EN/Fault
Schemat blokowy działania pinu EN/Fault

Gdy ten pin jest używany jako funkcja EN (Enable) to do niego należy podłączyć układ z wyjściem typu open-drain lub open-collector. W takim przypadku gdy wyjście open-drain jest załączone, to STELPD01 odłącza swoje obciążenie od zasilania. Gdy wyjście open-drain jest wyłączone, to STELPD01 dzięki wewnętrznemu obwodowi podciągającemu (do +5 V) załącza swoje wyjście i obciążenie jest zasilane.

Jeżeli nastąpi uszkodzenie układu, to na pin EN/Fault zostaje podane napięcie pośrednie VI(INT) = 825 mV (typowo). Sygnał ten może być dostarczany do obwodu monitorowania, informującego o wystąpieniu awarii lub może być bezpośrednio podłączony do pinów EN/Fault innych układów z tej samej rodziny układów.

Układ jest dostępny w obudowie DFN10L o wymiarach 3×3 mm.

Przeznaczenie układu STELPD01:

  • Zabezpieczenie Hot-Swap, Hot-Plug
  • Systemy przemysłowe
  • Zarządzanie VBUS dla aplikacji Type-C i USB PD
DATA SHEET
Do pobrania
Download icon Dokumentacja układu STELPD01
Firma:
Tematyka materiału: STELPD01, ST, Hot-Swap, Hot-Plug
AUTOR
Źródło
www.st.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"