Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tranzystor MOSFET Logic Level z oferty firmy Gembara

Article Image
W ofercie firmy Gembara możemy znaleźć szeroki wybór elementów półprzewodnikowych. Wśród nich znajdziemy także tranzystory MOSFET renomowanej firmy Infineon.

Zarówno w świecie elektroniki zawodowej, jak i hobbystycznej występuje potrzeba sterowania dużymi prądami. Skala ich może być różna, ale jednak zawsze jest to więcej niż wydajność prądowa układów logicznych (-: . Sterowanie na przykład silnikami czy grzałkami jest chlebem codziennym profesjonalistów, ale także w świecie pasjonatów mikrokontrolerów bardzo szybko pojawia się chęć wysterowania “czegoś mocniejszego” jak silnik z hulajnogi czy ogniwo Peltiera.

W takich właśnie przypadkach proste i wygodne w użyciu są tranzystory MOSFET typu N. Dobrym przykładem takiego elementu jest  tranzystor Infineon IPB008N03L przedstawiony na Ilustracji 1.

Obudowa i przypisanie sygnałów tranzystora Infineon IPB008N03L

Po lewej stronie rysunku widzimy rzeczywisty wygląd elementu (obudowa D2-PAK siedniopinowa), po prawej przypisanie sygnałów do pól lutowniczych obudowy. Uwagę zwraca sposób prowadzenia linii wysokoprądowej (czyli źródło-dren). Źródło jest wyprowadzone na pięciu wyprowadzeniach (2,3,5,6,7), natomiast dren to cała metalowa wkładka obudowy (“tab” na ilustracji 1). Jest to spowodowane możliwościami prądowymi tego w sumie niewielkiego “elemenciku” (-: . 

Ten tranzystor ma katalogowy maksymalny ciągły prąd drenu ID wynoszący 180 A. Jest to możliwe dzięki oporności (w stanie pełnego otwarcia) mniejszej niż 1 mΩ (RDS(on),max = 0.95 mΩ). To oznacza, że przy 180 A spadek napięcia wyniesie poniżej 0,18 V czyli będzie się wydzielała na nim moc mniejsza niż 32,5 W. Jest to już zdecydowanie odczuwalna moc grzania, ale jednak przy odpowiednim chłodzeniu możliwa jest praca przy prądach rzędu maksymalnego (180 A) bez błyskawicznego odparowania zarówno elementu jak i jego bliskiego otoczenia. 

Dodatkową przyjemną cechą tego elementu jest to, że jest to tak zwany tranzystor “Logic Level”; stąd “L” w oznaczeniu. Do jego sterowania wystarczy napięcie 5V podane na bramkę (takim napięciem możemy “prawie” w pełni otworzyć ten tranzystor). Jest to znakomite ułatwienie dla hobbystów, którym pozwala sterować bezpośrednio “z nóżki ATMegi”, i oszczędność w przypadku zastosowań produkcyjnych (nie wymaga dodatkowych elementów i miejsca na płytce PCB). Takie sterowanie nie pozwala korzystać ze 100% możliwości elementu, ale często jest to wystarczające.

Szczegółowe parametry znajdziemy w dołączonej do artykułu karcie katalogowej. Ze względu na typowe zastosowania tego elementu warto zwrócić uwagę na zamieszczone tam parametry termiczne i dynamiczne związane z pojemnością. W przypadku takich prądów sterowanych istotne jest chłodzenie oraz praca w nasyceniu.

Firma: Gembara
Tematyka materiału: MOSFET N Logic Level
AUTOR
Źródło
gembara.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"