Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Sieci światłowodowe, a zima i ujemne temperatury

Article Image
Zima potrafi sparaliżować nie tylko różne aspekty życia codziennego, ale też wybrane segmenty gospodarki, utrudniając w szczególności komunikację. Większa awaryjność spowodowana mrozami może stanowić spory problem dla branży telekomunikacyjnej. Co wypada uwzględnić przy doborze komponentów w sieciach światłowodowych, aby przetrwały bezawaryjnie zimę z temperaturami spadającymi nawet do -40°C?

Jak się okazuje, warunki eksploatacji złączy światłowodowych, elementów biernych, muf oraz szafek zewnętrznych, szaf ulicznych, słupków światłowodowych i reszty podzespołów w sieci światłowodowej definiuje norma eksploatacyjna PN-EN 61753-1. W normie tej wymienione są kategorie środowisk z konkretnymi przedziałami temperatur eksploatacji dla poszczególnych podzespołów światłowodowych. Tym sposobem urządzenia komunikacyjne, które pracują, na dobrą sprawę, w określonych warunkach, muszą być całkowicie do nich dostosowane. Jest tu, w rzeczy samej, istotne z czego są wykonane podzespoły światłowodowe. Według normy PN-EN 61753-1 największe narażenie sieci światłowodowych na ujemne temperatury ma miejsce w przypadku następujących kategorii środowisk:

  • E - Ekstremalne (od -40°C do 85°C),
  • OP+ - Zewnętrzne chronione (od -40°C do 75°C),
  • I - Przemysłowe (od -40°C do 70°C),
  • A - Zewnętrzne napowietrzne oraz G - Zewnętrzne na poziomie gruntu (od -40°C do 65°C),
  • S - Zewnętrzne podziemne (od -30°C do 60°C),
  • OP - Zewnętrzne chronione (od -25°C do 75°C).

W przypadku złączy światłowodowych, adapterów, splitterów i światłowodowych elementów, które są bierne, przystosowane do eksploatacji w temperaturach: od -40°C do 85°C, do pracy w środowisku zewnętrznym wymagana jest dodatkowa ochrona przed zapyleniem i opadami atmosferycznymi. Dobory elementów składowych sieci światłowodowych w sposób dogodny do panujących warunków eksploatacji zapewnia całkowicie bezawaryjną pracę tych sieci, bez przeprowadzania dodatkowych prac konserwacyjnych. Odpowiadając na pytanie postawione na początku: wypada po prostu znać normę eksploatacyjną PN-EN 61753-1 i uwzględnić ją w trakcie doboru podzespołów światłowodowych, w celu zachowania zgodności z tą normą.

Więcej informacji pod adresem: optomer.pl

Wideo
Firma: OPTOMER
Tematyka materiału: normy eksploatacyjne, OPTOMER, PN-EN 61753-1, sieci światłowodowe, temperatura otoczenia, temperatury ujemne
AUTOR
Źródło
optomer.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"