Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Dwa razy więcej słupów pod internet, czyli jak działają regulacje

Article Image
Minęły już dwa lata odkąd Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych wdrożyli regulacje Prezesa UKE w zakresie dostępu do słupów elektroenergetycznych. Ten czas pokazał, że popyt na dostępy do słupów elektroenergetycznych sukcesywnie rośnie. Na koniec pierwszego kwartału 2023 roku liczba wykorzystywanych słupów wyniosła: okrągły 1 milion.

Szybki rozwój techniki, przyrosty ruchu w internecie i rosnące zapotrzebowaniem na e-usługi ciągle wymuszają rozwój nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. Z tego też względu niezwykle kluczowa jest dostępność oraz wykorzystanie sieci o bardzo dużej przepustowości umożliwiającej powszechne korzystanie z: produktów, usług i aplikacji w ramach jednolitego rynku cyfrowego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku możliwości świadczenia szeregu nowoczesnych usług telekomunikacyjnych dla potrzeb pracy zdalnej, albo usług publicznych (np. e-zdrowie, e-szkoła, czy e-administracja). Budowa szybkich sieci łączności elektronicznej wymaga, żeby dostawcy publicznych sieci mieli prawo dostępu do infrastruktury technicznej bez względu na lokalizację, na uczciwych i rozsądnych warunkach. W lutym 2021 roku Prezes UKE wydał decyzje definiujące warunki dostępu do tej infrastruktury m.in. w obszarze słupów elektroenergetycznych należących do największych ich dysponentów w Polsce, zajmujących się dystrybucją energii elektrycznej. Od czerwca 2021 roku, aż do końca pierwszego kwartału 2023 roku jej adresaci zawarli: przeszło 300 umów ramowych i 754 umowy szczegółowe oraz 366 aneksów do umów. Coraz większy wzrost liczby umów zawieranych na dostęp do słupów elektroenergetycznych wiąże się ze wzrostem wykorzystania słupów na potrzeby realizacji w znacznej mierze szybkich sieci telekomunikacyjnych, co pozwala prognozować dynamiczny i, przede wszystkim, nieskrępowany w czasie rozwój sieci światłowodowych w Polsce.

Więcej informacji tutaj oraz na poniższym dokumencie.

DATA SHEET
Wideo
Do pobrania
Download icon Raport z regulacji dostępu do słupów elektroenergetycznych na potrzeby budowy szybkiej sieci telekomunikacyjnej
Firma: Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)
Tematyka materiału: UKE, Urząd Komunikacji Elektronicznej
AUTOR
Źródło
uke.gov.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"