Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Dioda Schottky’ego z oferty firmy Gembara

W ofercie firmy Gembara możemy znaleźć diodę Schottky’ego małej mocy 1N6263.
Article Image

Dioda Schottky’ego swoją nazwę wzięła od nazwiska niemieckiego fizyka Waltera Schottky’ego, którego prace stworzyły podwaliny teoretyczne umożliwiające jej praktyczną realizację. W odróżnieniu od typowych diod, dioda Schottky’ego nie jest oparta na złączu dwóch typów półprzewodnika (p-n), a na barierze wytworzonej na złączu metal-półprzewodnik. Złącze to ma jakościowo podobny charakter, przez co charakterystyka prądowo napięciowa diody Schottky’ego jest podobna do charakterystyki “zwykłej”, krzemowej diody prostowniczej. Wykres na ilustracji 1 przedstawia zestawienie charakterystyki diody Schottky’ego (krzywa czerwona) i krzemowej diody prostowniczej (krzywa niebieska) polaryzowanych w kierunku przewodzenia.

Charakterystyki diody Schottky’ego i diody krzemowej

Jak widać; kształt jest identyczny, ale dioda Schottky’ego ma o około 0,3 V niższe napięcie przewodzenia. Ma też, czego nie widać na tej charakterystyce) zazwyczaj niższe napięcie przebicia przy polaryzacji w kierunku zaporowym, ale w typowych układach pracy nie jest to problem. 

Ta różnica w napięciach przewodzenia jest bardzo istotna. Przy pracy w układach prostujących oznacza mniejszą moc traconą na tym elemencie i mniejsze jego nagrzewanie ze wszystkimi wynikającymi z tego zyskami. Przy równoległym połączeniu ze złączem p-n opartym na krzemie zapobiega generowaniu zbyt spadku napięcia. Taki układ pracy jest przedstawiony na ilustracji 2.

Układ zapobiegania wejściu w glębokie nasycenie

Wbrew pozorom nie jest to układ do “strzelania sobie w kolano”. Tak w uproszczeniu wyglądają stopnie wyjściowe niektórych układów cyfrowych, w tym popularnej serii 74LSXX. Dioda zapobiega wejściu tranzystora w stan głębokiego nasycenia, dzięki czemu prędkość pracy (znowu w uproszczeniu (-: ) układu jest dużo wyższa i pobór mocy jest obniżony.

W ten sposób dochodzimy do kolejnej cechy diody Schottky’ego, której nie widać na charakterystyce z Ilustracji 1. Jest ona bardzo, bardzo szybka. Złącze ms (ang. metal-semiconductor) ma bardzo małą pojemność elektryczną i czasy przełączania rzędu pikosekund.

Naszą tytułową dioda Schottky’ego małej mocy 1N6263 z oferty firmy Gembara charakteryzują podstawowe parametry zebrane z tabeli 1.

Parametry diody 1N6263

Pełną listę parametrów i charakterystyki znajdziemy w dołączonej do artykułu karcie katalogowej. Na pewno warto spojrzeć na wielkości opisujące dynamikę diody, gdzie napotkamy czas wyrażony w pikosekundach. To naprawdę bardzo szybki element.

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: Gembara
Tematyka materiału: Diody Schottky’ego 1N6263
AUTOR
Źródło
gembara.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Półprzewodnikowe elementy mocy
1/10 Półprzewodnikowe elementy mocy są wytwarzane z następujących materiałów:
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"