Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Dioda Schottky’ego z oferty firmy Gembara

Article Image
W ofercie firmy Gembara możemy znaleźć diodę Schottky’ego małej mocy 1N6263.

Dioda Schottky’ego swoją nazwę wzięła od nazwiska niemieckiego fizyka Waltera Schottky’ego, którego prace stworzyły podwaliny teoretyczne umożliwiające jej praktyczną realizację. W odróżnieniu od typowych diod, dioda Schottky’ego nie jest oparta na złączu dwóch typów półprzewodnika (p-n), a na barierze wytworzonej na złączu metal-półprzewodnik. Złącze to ma jakościowo podobny charakter, przez co charakterystyka prądowo napięciowa diody Schottky’ego jest podobna do charakterystyki “zwykłej”, krzemowej diody prostowniczej. Wykres na ilustracji 1 przedstawia zestawienie charakterystyki diody Schottky’ego (krzywa czerwona) i krzemowej diody prostowniczej (krzywa niebieska) polaryzowanych w kierunku przewodzenia.

Charakterystyki diody Schottky’ego i diody krzemowej

Jak widać; kształt jest identyczny, ale dioda Schottky’ego ma o około 0,3 V niższe napięcie przewodzenia. Ma też, czego nie widać na tej charakterystyce) zazwyczaj niższe napięcie przebicia przy polaryzacji w kierunku zaporowym, ale w typowych układach pracy nie jest to problem. 

Ta różnica w napięciach przewodzenia jest bardzo istotna. Przy pracy w układach prostujących oznacza mniejszą moc traconą na tym elemencie i mniejsze jego nagrzewanie ze wszystkimi wynikającymi z tego zyskami. Przy równoległym połączeniu ze złączem p-n opartym na krzemie zapobiega generowaniu zbyt spadku napięcia. Taki układ pracy jest przedstawiony na ilustracji 2.

Układ zapobiegania wejściu w glębokie nasycenie

Wbrew pozorom nie jest to układ do “strzelania sobie w kolano”. Tak w uproszczeniu wyglądają stopnie wyjściowe niektórych układów cyfrowych, w tym popularnej serii 74LSXX. Dioda zapobiega wejściu tranzystora w stan głębokiego nasycenia, dzięki czemu prędkość pracy (znowu w uproszczeniu (-: ) układu jest dużo wyższa i pobór mocy jest obniżony.

W ten sposób dochodzimy do kolejnej cechy diody Schottky’ego, której nie widać na charakterystyce z Ilustracji 1. Jest ona bardzo, bardzo szybka. Złącze ms (ang. metal-semiconductor) ma bardzo małą pojemność elektryczną i czasy przełączania rzędu pikosekund.

Naszą tytułową dioda Schottky’ego małej mocy 1N6263 z oferty firmy Gembara charakteryzują podstawowe parametry zebrane z tabeli 1.

Parametry diody 1N6263

Pełną listę parametrów i charakterystyki znajdziemy w dołączonej do artykułu karcie katalogowej. Na pewno warto spojrzeć na wielkości opisujące dynamikę diody, gdzie napotkamy czas wyrażony w pikosekundach. To naprawdę bardzo szybki element.

Do pobrania
Download icon Karta katalogowa
Firma: Gembara
Tematyka materiału: Diody Schottky’ego 1N6263
AUTOR
Źródło
gembara.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"