Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Co to jest rezystor impulsowy i jak go wybrać?

Article Image
Rezystory impulsowe są podzespołami elektronicznymi, stosowanymi do opierania się zmianom w prądzie elektrycznym. Są one wykonane z materiału o dużej odporności na prąd elektryczny i umieszcza się je między 2 przewodnikami, by kształtować przepływ prądu. Rezystory impulsowe są stosowane w różnych urządzeniach, chroniąc wrażliwe elementy przed uszkodzeniami na skutek wahań prądu elektrycznego.

Żywotnymi parametrami rezystora impulsowego są: napięcie znamionowe, moc rozpraszania i częstotliwość przełączania. Podczas działania rezystor impulsowy narażony jest na pełne, w istocie, napięcie obciążenia, a także rozprasza całą moc obciążenia. Jeżeli obwód elektryczny stosuje napięcie 240 V, to rezystor musi być przewidziany na więcej niż 240 V wytrzymałości dielektrycznej. Z kolei kiedy obwód elektryczny stosuje napięcie 100 V, a rezystor impulsowy, znamionowo, ma rezystancję 1 kΩ, to jego moc rozpraszania musi dosięgać 10 W. W wypadku częstotliwości przełączania rezystory impulsowe są obliczone na niemal 5 razy większą moc, w czasie 5 sekund. Wysoka częstotliwość nie pozwala rezystorowi na powrót do temperatury otoczenia i rozproszenie ciepła. Ważne jest, żeby znaleźć odpowiedni rezystor impulsowy dla przełączania, czy przepięć dużej mocy. Rezystor impulsowy daje gwarancję, że płynący przez obwód elektryczny prąd jest odpowiednio moderowany. Jeśli rezystor impulsowy ma za małą rezystancję, to prąd będzie absorbowany zbyt prędko i zniszczy rezystor w obwodzie. A jeżeli rezystor impulsowy jest zbyt duży, to spadek napięcia będzie zbyt duży, a obwód elektryczny nie będzie działał prawidłowo.

Więcej informacji pod adresem: elhurt.com.pl

Wideo
Firma: Elhurt
Tematyka materiału: Elhurt, podzespoły elektroniczne, prąd elektryczny, rezystory, rezystory impulsowe, rozpraszanie mocy,
AUTOR
Źródło
elhurt.com.pl
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"